• Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Marek Auruszkiewicz przez Marek Auruszkiewicz
2 kwietnia 2022
w Energia
Czas czytania: 5 minuty

Panele fotowoltaiczne nazywane także panelami słonecznymi, lub panelami pv to urządzenia pozwalające zamieniać energię słoneczną na energię elektryczną. W poniższym tekście przyjrzymy się typom ogniw fotowoltaicznych i zobaczymy, czym się różnią.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne składają się z połączonych ze sobą ogniw słonecznych, ale to, co je różni od siebie, to materiał półprzewodnikowy, z którego są wykonane. Wszystkie ogniwa fotowoltaiczne, niezależnie od materiału, mają swoje plusy i minusy.

Ilustracja przedstawiająca trzy rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Krystaliczne

Ogniwa krystaliczne dzielą się na dwie kategorie – monokrystaliczne i polikrystaliczne. Przy obu do produkcji wykorzystuje się płytki krzemowe, które są przecinane i układane w rzędy. Różnica między nimi, to struktura kryształu krzemu. Monokrystaliczne ogniwa są produkowane z pojedynczego kryształu krzemu, podczas gdy ogniwa polikrystaliczne produkowane są z połączenia wielu monokryształów. 

Ogniwa monokrystaliczne cechują się największą żywotnością, wydajnością i dużą odpornością na warunki atmosferyczne, jednak są też najbardziej kosztowne ze wszystkich instalacji fotowoltaicznych.

Ogniwa polikrystaliczne są mniej wydajne, przez co zakładane instalacje są większe, żeby zrekompensować mniejszą moc. Jednak wciąż są bardzo wytrzymałe, a ich cena jest mniejsza.

Różnią się one między sobą również wizualnie. Monokrystaliczne ogniwa są koloru czarnego, a ogniwa polikrystaliczne są ciemnoniebieskie. Ogniwa krystaliczne, to pierwsza generacja ogniw fotowoltaicznych i są obecnie najpopularniejsze.

Cienkowarstwowe

Są to ogniwa drugiej generacji, do ich produkcji wykorzystuje się materiały, takie jak tellurek kadmu, krzem amorficzny, lub połączenie indu, selenu, galu i miedzi. 

Przez użycie innych materiałów do produkcji ogniw cienkowarstwowych są one dużo cieńsze niż ogniwa krystaliczne – ich grubość może być nawet 350 razy mniejsza. Kolejne usprawnienie to znacznie zmniejszony koszt produkcji w porównaniu z pierwszą generacją. Dodatkowo panele cienkowarstwowe są elastyczne, co pozwala na więcej zastosowań w budownictwie, np. w instalacjach BIPV (Building Integrated Photovoltaics).

Minusem ogniw cienkowarstwowych jest mniejsza żywotność w porównaniu do ogniw pierwszej generacji, a co za tym idzie okresy gwarancyjne są krótsze. Kolejna wada to wykorzystywany do produkcji tellurek kadmu – kadm jest szkodliwy dla ludzi przy wdychaniu.

Zobacz także
Magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych

Nowe rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rozwój paneli fotowoltaicznych stale czyni postępy. Rozwijane są nowe technologie fotowoltaiczne, a te już istniejące są wciąż usprawniane, żeby poprawić ich wydajność i obniżyć koszty produkcji. Jako przykład nowych technologii ogniw fotowoltaicznych można podać:

  • Ogniwa fotowoltaiczne koncentryczne – to ogniwa cechujące się obecnie największą efektywnością, która wynosi ponad 45%. Panele te wykorzystują soczewki i zakrzywione lustra, które koncentrują światło słoneczne na małych ogniwach słonecznych. Dodatkowo panele te obracają się, przez co mogą podążać za Słońcem. 
  • Ogniwa barwnikowe – należą one do grupy paneli cienkowarstwowych. Ich zaletą jest to, że są bardzo tanie w produkcji oraz to, że są półprzezroczyste, co pozwalałoby stosować je zamiast szyb w budynkach.

Wydajność ogniw fotowoltaicznych

Jeśli chodzi o wydajność, to każdy typ ogniw fotowoltaicznych produkuje inną moc. Żeby określić wydajność paneli słonecznych, są one testowane w warunkach Standard Test Conditions (STC). Czyli w warunkach 25°C i natężenia promieniowania słonecznego 1 000 wat na m2, takie warunki to odpowiednik dnia z ładną, słoneczną pogodą. W takich warunkach panel słoneczny o sprawności 15% i powierzchni 1 m2 wyprodukowałby 150 W.

Największą wydajność oferują panele monokrystaliczne i jest to ok. 20%. Drugie najbardziej wydajne są panele polikrystaliczne – ok. 15%. A ostatnie miejsce zajmują panele cienkowarstwowe ze sprawnością wynoszącą 7-10%.

Typ ogniwaSprawnośćZaletyWady
Monokrystaliczne~20%Najwyższa wydajność
i żywotność
Wysoki koszt
Polikrystaliczne~15%Średni kosztŚrednia wydajność
Cienkowarstwowe~10%Najniższy kosztNajniższa wydajność
i żywotność

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zbyt dużo czynników ma tutaj znaczenie i jak wspomniałem na początku – wszystkie typy ogniw mają swoje zalety i wady.

Właściciele nieruchomości z dużą ilością miejsca na panele słoneczne mogą zaoszczędzić pieniądze przez wybór paneli polikrystalicznych, które są mniej wydajne, ale za to są tańsze. Gdy natomiast miejsca jest mało, warto by było wybrać opcję droższą, bardziej wydajną, czyli panele monokrystaliczne. Jeśli chodzi o panele cienkowarstwowe, najczęściej instaluje się je na dachach budynków komercyjnych ze względu na dużą dostępną przestrzeń.

Ważna jest również lokalizacja nieruchomości, kierunek, na który będzie zwrócona instalacja, a także pobór energii elektrycznej w domu, czy firmie. Ale to wszystko, to ogólne zasady. Przed wyborem instalacji konieczne jest omówić wszystko ze specjalistą i wykonać odpowiednie kalkulacje opłacalności instalacji.

UdostępnijTweetUdostępnij
Marek Auruszkiewicz

Marek Auruszkiewicz

Zobacz także

Zdjęcie wirnika turbiny wiatrowej wyłaniającego się ponad chmury

Energia wiatrowa – czym jest i jak działa?

przez Dawid Jakubowski
12 kwietnia 2022

W jaki sposób "wiatraki" wytwarzają prąd? Ile takiego prądu mogą wygenerować i czym w ogóle jest energia wiatrowa? W poniższym...

Panele fotowoltaiczne na dachu

Pożar instalacji fotowoltaicznej – czy jest się czego bać?

przez Dawid Jakubowski
3 kwietnia 2022

Czy instalacja fotowoltaiczna może się zapalić? Prawdopodobnie każda instalacja elektryczna jest w pewnym stopniu zagrożeniem. Nie inaczej jest z instalacją...

Dom, którego dach pokryty jest panelami fotowoltaicznymi

Magazynowanie energii z fotowoltaiki – jak to zrobić i czy to opłacalne

przez Marek Auruszkiewicz
2 kwietnia 2022

W ostatnich latach bardzo dużo osób zdecydowało się na montaż paneli fotowoltaicznych. Mimo sporego kosztu inwestycja zwraca się dość szybko,...

Pokaż więcej
Waleń wyskakujący ponad wode

8 największych zwierząt na świecie

19 maja 2022
Drzewa

Najstarsze drzewo na świecie i w Polsce

29 kwietnia 2022
Symbol auta elektrycznego namalowany na ziemi

Czy samochody elektryczne parkują za darmo?

23 kwietnia 2022
Zdjęcie ładowarki wpiętej do auta elektrycznego

Ile czasu ładuje się samochód elektryczny

16 kwietnia 2022
Dwie osoby idące przez zawieję śnieżną

Najzimniejsze miejsca na Ziemi

14 kwietnia 2022
Zdjęcie wirnika turbiny wiatrowej wyłaniającego się ponad chmury

Energia wiatrowa – czym jest i jak działa?

12 kwietnia 2022
ecovibes

© 2021 ecovibes

nawigacja

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • O nas

SOCIAL MEDIA

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność

© 2021 ecovibes