Czy instalacja fotowoltaiczna może się zapalić?
Prawdopodobnie każda instalacja elektryczna jest w pewnym stopniu zagrożeniem. Nie inaczej jest z instalacją fotowoltaiczną, która również może się zapalić, ale – uspokajając – dzieje się to bardzo rzadko.
W Polce ciężko uzyskać statystyki mówiące o tym ile pożarów zostało wywołanych przez instalację fotowoltaiczną, ale możemy posłużyć się danymi z Niemiec.
Według raportu TÜV Rheinland i Instytutu Systemów Energetyki Słonecznej z 2015 roku, pożary paneli fotowoltaicznych spowodowane wadą instalacji stanowiły zaledwie 0,016% wszystkich zgłoszonych w Niemczech pożarów.
W badaniu sprawdzono 1.3 mln instalacji fotowoltaicznych i warto tu zaznaczyć, że nie są to wyłącznie instalacje domowe, ale też te, które znajdują się m.in. w fabrykach, czy magazynach. Z raportu wynika, że pożar wystąpił w 430 przypadkach, z czego 210 pożarów było bezpośrednio wywołane przez fotowoltaikę.
Z raportu możemy również się dowiedzieć, że pożary wybuchały w zdecydowanej większości w ciągu pierwszych 5 lat działania instalacji.
Samozapłon paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?
Same moduły PV (czyli panele fotowoltaiczne) są wykonane z materiałów, które nie są łatwopalne. Potencjalnym źródłem samozapłonu może być powiązana z nimi instalacja elektryczna, z której pożar może przenieść się na dach, czy inną część budynku.
W prawidłowo założonej instalacji fotowoltaicznej, która była odpowiednio konserwowana, a wszelkie zmiany przeprowadzał specjalista, sytuacja samozapłonu jest bardzo mało prawdopodobna.
Najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki
Wiemy już, że pożary fotowoltaiki, choć bardzo rzadkie, są możliwe. Jakie są więc najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki?
Według wspomnianego raportu głównymi przyczynami wybuchających pożarów są “błędy w montażu” oraz falownik zwany też inwerterem.
Inwerter to urządzenie, które przekształca prąd stały, wytworzony w modułach fotowoltaicznych w prąd zmienny, dzięki czemu możemy używać energii elektrycznej w naszym domu. Jest więc to bardzo istotne urządzenie w systemie, które w przypadku wad fabrycznych może wywołać pożar.
Drugi wspomniany czynnik to błędy w montażu instalacji. Mowa tu o źle wykonanych połączeniach, nieodpowiedniej izolacji przewodów, czy generalnie braku doświadczenia ludzi, którzy zakładają instalację fotowoltaiczną.
Brak doświadczenia w montażu takiej instalacji może skutkować popełnianiem istotnych błędów, jak złe dokręcenie śrub, źle poprowadzone przewody, czy niewłaściwy dobór złączek.
Ważny jest także sam projekt instalacji, który uzgadnia się z firmą fotowoltaiczną.
Kolejny wrażliwy punkt to tak zwane “czynniki zewnętrzne”. Zaliczamy do nich wyładowania atmosferyczne, czy pogryzienia przez zwierzęta i odpowiadają one za ok. 10% wywołanych pożarów instalacji pv.
Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne i uniknąć pożaru?
Choć pożar instalacji fotowoltaicznej jest mało prawdopodobny, by spać spokojnie w domu z fotowoltaiką, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie.
Jakość na pierwszym miejscu
Przede wszystkim, zakładając panele fotowoltaiczne, warto kierować się doświadczeniem firmy fotowoltaicznej, jak i jakością samej instalacji, a nie niską ceną. Oszczędzanie w tej kwestii nie jest dobrym rozwiązaniem i korzystanie z materiałów słabej jakości i/lub firmy o słabej opinii może w przyszłości stworzyć poważne zagrożenie.
Projekt instalacji fotowoltaicznej
Kwestie bezpieczeństwa powinny być zaplanowane w projekcie instalacji, który musi wykonać profesjonalista z odpowiednimi uprawnieniami. Dobierze on odpowiednie przewody i urządzenia, wykona pomiary, jak i odpowiednio rozmieści moduły i urządzenia elektryczne.
Regularne przeglądy
Instalacja fotowoltaiczna powinna być regularnie serwisowana przez profesjonalistę. Wykonanie pomiarów kontrolnych, sprawdzenie, czy moduły, przewody i falownik są w dobrym stanie, zagwarantuje prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie instalacji pv.
To wszystko może brzmi skomplikowanie, ale specjalista w profesjonalnej firmie zajmującej się montażem fotowoltaiki, z pewnością odpowie na wszelkie pytania, doradzi i pokieruje, jak wybrać właściwy system i odpowiednio go zabezpieczyć.

Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę od pożaru?
Pożary instalacji fotowoltaicznych są bardzo rzadkie, ale jeżeli wystąpią, powodują duże straty i znaczne zniszczenia budynku, na którym były zamontowane. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje polisy dedykowane odnawialnym źródłom energii.
Ubezpieczenie może obejmować zdarzenia naturalne, czyli m.in. uderzenie pioruna, uszkodzenie przez grad, czy właśnie pożar instalacji.
Ponadto ubezpieczenia zapewniają ochronę na wypadek celowego uszkodzenia paneli przez wandala lub kradzieży. Ubezpieczenie zazwyczaj oznacza zwrot kosztów akcji ratowniczej i likwidację szkód.
Koszty ubezpieczenia są rzędu kilkuset złotych na rok i różnią się w zależności od tego, jak szeroki wariant ochrony zostanie wybrany. W porównaniu do potencjalnych strat, jakie może wywołać pożar instalacji, warto poważnie zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia. Polisa zapewni szeroką ochronę, nie tylko od pożaru, ale również od innych zdarzeń.