Hodowla bydła jest odpowiedzialna za emisję 1/3 gazów cieplarnianych do atmosfery. Według nowych badań, dodanie wodorostów do krowiej diety może zmniejszyć emisję metanu nawet o 82%.
Czemu powinno nam zależeć na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych?
10 miliardów ludzi, które niedługo będzie zamieszkiwać naszą planetę, będzie się musiało jakoś wyżywić i wygląda na to, że zwierzęta hodowlane będą pełniły (i pełnią aktualnie) kluczową rolę w naszej diecie. Oznacza to ogromne ilości zwierząt, które będą wytwarzać i wytwarzają ogromne ilości zanieczyszczeń. Możliwe, że dieta roślinna byłaby mniej szkodliwa dla środowiska, ale trzeba też pamiętać, że tylko mała część ziemi nadaje się pod uprawę roślin, a więcej terenów nadaje się do wypasu i hodowli zwierząt. Zobacz, jak wołowina przyczynia się do deforestacji.
Rolnictwo odpowiada za 10% emitowanych gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych, połowę tego wytwarzają krowy i inne przeżuwacze, które wydalają metan i inne gazy, trawiąc siano i trawę w ciągu dnia. Gazy cieplarniane są jedną z głównych przyczyn zmian klimatu, a metan jest jednym z tych gazów.
Jeśli możemy zmniejszyć emisję metanu, dlaczego tego nie zrobić?
Jak wodorosty zmniejszą emisję metanu?
W 2018 roku, naukowcy przez dwa tygodnie dodawali do diety krów mlecznych wodorosty, co skutkowało zmniejszeniem emisji metanu o ponad 50%. Wodorosty hamują enzym w układzie pokarmowym krów, który jest odpowiedzialny za produkcję metanu.
W najnowszym badaniu, naukowcy sprawdzili, czy efekt ten jest trwały. Karmili krowy wodorostami codziennie przez pięć miesięcy, od momentu, gdy były młode.
Metan w ich wydechu był mierzony 4 razy dziennie, przy podawaniu im przekąski. Osobniki, które jadły wodorosty wytwarzały znacznie mniej metanu, a skuteczność nie spadała z czasem.
Testy smakowe wykazały, że nie było żadnych różnic w smaku wołowiny między osobnikami karmionymi wodorostami i tymi, które nie były. Smak mleka krów, również nie uległ zmianie od stosowania wodorostów.

Dalsze wyzwania z dietą wodorostową
Niestety, wprowadzenie wodorostów do diety zwierząt nie jest tak proste, jak może się wydawać.
Wodorosty, które były podawane zwierzętom przy badaniu, to Asparagopsis taxiformis, jest to jeden z gatunków krasnorostów. Niestety, ale w naturze nie występuje on w takich ilościach, by można było go używać na masową skalę. Dlatego naukowcy badają sposoby uprawy tego rodzaju wodorostów.
Następnym wyzwaniem jest to, w jaki sposób farmerzy podadzą wodorosty zwierzętom, które wypasają się na pastwiskach? To także jest tematem następnych badań.
Badacze przyznają, że wciąż jest sporo pracy przed nimi, ale wyniki badań zachęcają ich do dalszego wysiłku.
Źródło
University of California – Davis. „Feeding cattle seaweed reduces their greenhouse gas emissions 82 percent: New long-term study could mean more sustainable burgers.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210317141619.html (accessed March 29, 2021).