Silikon w przeciwieństwie do plastiku, nie rozpada się na mniejsze części, jak mikro i nano plastik, które zanieczyszczają środowisko i są niebezpieczne dla zwierząt. Ponadto, nie zawiera on w sobie szkodliwych dla zdrowia związków jak BPA, czy BPS, które można znaleźć w produktach wykonanych z plastiku. Dodatkowo, silikon nie jest wytwarzany z paliw kopalnych, jak ma to miejsce w przypadku plastiku.
Niestety, tak jak plastik wyrzucony do środowiska, silikon również będzie rozkładał się setki lat dlatego, że nie jest biodegradowalny. Trzeba więc zadbać o jego odpowiednią utylizację.
Wydaje się więc, że silikon, choć nie jest idealny i w kwestii bycia przyjaznym dla środowiska ustępuje produktom wykonanym ze szkła, czy metalu, to stanowi lepszą dla środowiska alternatywę, niż plastik.
Co to jest silikon? Czym różni się od plastiku?
Silikon, to elastomer, czyli tworzywo sztuczne w rodzaju gumy, oznacza to, że jest materiałem elastycznym. Wytwarza się go z siloksanów, których składnikiem jest krzemionka (z ang. silica) znajdująca się w piasku w postaci kwarcu. Siloksany powstają w wyniku połączenia atomów krzemu z atomami tlenu i wodorowęglanami.
Silikon jest podobny do plastiku, ale posiada kilka zalet, którymi się wyróżnia. Jest odporny na promieniowanie UV, tlen i ozon. Zachowuje on swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur (-100 do 250°C). Jest o wiele bardziej elastyczny niż plastik, przy czym wciąż jest wytrzymały. Silikon może również przewodzić prąd lub izolować go, w zależności od typu silikonu.
Także jego przepuszczalność gazów jest dużo większa – przepuszcza 600-krotnie więcej tlenu, niż polietylen, z którego wytwarza się opakowania, czy butelki. Dzięki temu sprawdza się w np. w produkcji sprzętu medycznego, ale za to nie nadaje się do stosowania jako gazoszczelny materiał.
Tak jak plastik, silikon jest wodoodporny. Można go formować w rozmaite kształty i może występować w różnych kolorach, jak i być przezroczysty.
Dzięki swoim właściwościom silikon znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in.:
- Motoryzacja
- Akcesoria kuchenne
- Medycyna
- Zabawki
- Budownictwo
- Lotnictwo

Czy silikon jest trujący?
Silikon jest uważany za bezpieczny dla naszego zdrowia, gdy jest używany zgodnie z przeznaczeniem. Niestety, liczba przeprowadzonych badań nie jest w pełni wystarczająca, więc temat ten nie jest wyczerpany.
Na pewno wstrzykiwanie płynnego silikonu do ciała, czy zjadanie go jest fatalnym pomysłem. Może on zablokować przepływ krwi do mózgu, czy serca, co może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet zgonem.
W 2016 roku siloksany D4 i D5 używane do produkcji kosmetyków, produktów higieny osobistej, czy środków czyszczących zostały uznane przez Europejską Agencję Chemikaliów za toksyczne i szkodliwe dla środowiska. Nałożone zostały restrykcje na używanie owych siloksanów w produktach, które łączą się z wodą.
Niektóre badania dowodzą, że silikon może przenikać do jedzenia w określonych warunkach, jak np. zbyt wysoka temperatura.
Silikonowe akcesoria kuchenne są w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury, lecz dużo zależy od jakości produktu. Generalnie, silikonowych przyborów nie powinniśmy używać w temperaturze powyżej 220°C. Wyższa temperatura może je stopić, co spowoduje przedostanie się silikonu do naszego jedzenia, czego oczywiście chcemy uniknąć.
Gdzie wyrzucać odpady silikonowe?
Jedne źródła mówią o wrzucaniu ich do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, a inne o wrzucaniu ich do pojemnika na odpady zmieszane. Można również znaleźć informację, by tego typu odpady oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Po przeszukaniu internetu nadal nie jestem w stanie powiedzieć do którego pojemnika wyrzucać silikonowe odpady. Można by więc pomyśleć, że recykling silikonu nie odbywa zbyt sprawnie. A warto przypomnieć, że odpowiednia utylizacja silikonu jest istotna, bo w środowisku będzie w stanie przetrwać setki, jeśli nie tysiące lat.