Kolorowe gazety, katalogi i czasopisma wykonane z papieru lakierowanego bez obaw wrzucamy do niebieskiego pojemnika, czyli ten na papier. Po zebraniu papier trafia do punktu zbiórki odpadów celulozowych, gdzie następnie w specjalnym procesie zostaje odwłókniony, a następnie oczyszczony z barwników i farb. Po przejściu całego procesu będzie można z obrobionego papieru wytworzyć nowe, papierowe wyroby.
Co to jest papier lakierowany i jak go rozpoznać?
Papier lakierowany jest papierem spryskanym warstwą lakieru, który ma za zadanie m.in. chronić druk na papierze przed ścieraniem, lub poprawić wygląd papieru np. poprzez nadanie mu połysku, lub zmatowienie go. Ponadto papier lakierowany jest bardziej śliski niż zwykły papier.
Do lakierowania papieru wykorzystuje się różne rodzaje lakierów. Najpopularniejsze, stosowane przy druku większości kolorowych gazet jest lakierowanie olejowe, do którego wykorzystuje się oleje roślinne i mineralne.
Zobacz także – Co powstaje z makulatury?
Papier powlekany folią
Papier, którego nie powinniśmy wyrzucać do pojemnika na papier to ten, który jest pokryty folią. W procesie lakierowania dyspersyjnego pokrywany jest warstwą lakieru, który zawiera w sobie plastik, co sprawia, że papier jest dużo bardziej wytrzymały. Rozpoznasz go po tym, że ciężko jest go rozerwać – przy próbie rozdarcia zaczyna się ciągnąć, jak folia.
Papier pokryty plastikiem używany jest np. do pakowania mokrych artykułów spożywczych, głównie mięsa, wędlin, czy ciast – plastikowa powłoka sprawia, że papier jest szczelny i wodoodporny.
Gdzie wyrzucać papier powlekany folią?
Z racji tego, że papier ten jest pokryty warstwą ochronną zawierającą w sobie polimery, nie nadaje się on do recyklingu z innym papierem i należy go wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.