Co zrobić ze zużytymi bateriami?
Zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Z tego powodu nie można ich wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Gdy bateria stanie się odpadem należy najpierw zadbać o przechowanie jej w bezpiecznych warunkach – w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Zużyte baterie należy przekazać do specjalnych punktów, zajmujących się zbiórką takich odpadów. Dzięki temu mamy pewność, że nie skażą one środowiska i zostaną przekazane do prawidłowej utylizacji.
W każdej większej miejscowości oraz gminie można odnaleźć Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do którego należy przekazać zużyte baterie. Takie placówki nie tylko odbierają, ale i selekcjonują i przekazują baterie i akumulatory do dalszego recyklingu. Oprócz stacjonarnych punktów można skorzystać z ich mobilnych odpowiedników, które także przyjmują zużyte baterie. Punkty mobilne to nic innego jak specjalnie oznaczone samochody dostawcze, które parkowane są przy marketach i galeriach handlowych.
Zobacz także: Recykling i utylizacja paneli fotowoltaicznych
Innym rozwiązaniem jest wrzucenie baterii do specjalnie oznakowanych pojemników. Zazwyczaj można je odnaleźć szkołach, urzędach miejskich, galeriach handlowych czy też na uczelniach. Istnieje również możliwość oddania odpadów do sklepu, który zajmuje się sprzedażą baterii. Według obowiązujących przepisów sklepy o powierzchni powyżej 25 m2, które sprzedają baterie i akumulatory są zobowiązane przyjąć zużyte baterie od konsumentów.
Jak utylizowane są baterie i akumulatory?
Baterie, które po zakończeniu swojej użyteczności stały się odpadami, podlegają procesowi recyklingu. Oznacza to, że po specjalnym przetworzeniu można odzyskać z nich wiele wartościowych surowców. Dzięki recyklingowi więcej zasobów wraca do użytku oraz mniej materiałów trafia do środowiska naturalnego.
W pierwszej fazie recyklingu zużyta bateria jest dzielona na frakcje. Dzięki dużej sile możliwe jest oddzielenie materiałów, które różną się od siebie pod względem fizycznym. W następnej kolejności poszczególne metale zostają przetopione przy użyciu wysokich temperatur lub rozpuszczone w roztworach chemicznych. To jaki proces będzie zastosowany przy utylizacji danej baterii, zależy od jej typu. Dzięki tym procesom otrzymuje się surowce, które mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle.
Powiązane: Gdzie wyrzucać zużyte żarówki i lampy?
Co uzyskujemy z recyklingu baterii?
Zużyte baterie i akumulatory mają dużą wartość surowcową. W procesie recyklingu możliwy jest niemalże całkowity odzysk zawartych w nich związków. W zależności od typu baterii, a także od rodzaju procesu recyklingu, można z nich odzyskać poszczególne surowce.
Jeszcze na wczesnym etapie recyklingu baterii, podczas którego dochodzi do separacji i podziału na frakcje, uzyskuje się trzy sekcję: frakcję lekką, substancje szkodliwe oraz frakcję ciężką. Frakcja lekka, czyli m.in.: papier, smoła czy krzemionka wykorzystywane są ponownie jako paliwo alternatywne w elektrociepłowniach oraz hutach. Substancje szkodliwe są składowane oraz utylizowane. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku odzysku frakcji ciężkiej.
Z przetopienia elementów akumulatorów uzyskuje się ołów rafinowany i jego stopy. W przemyśle może być on wykorzystany do produkcji rur, krętów, drutów oraz taśm. Innym surowcem jest kwas siarkowy, który może zostać ponownie wykorzystany w przemyśle szklarskim, tekstylnym oraz papierniczym. Ponadto wykorzystywany jest do produkcji detergentów, a także polipropylenu, który stanowi wartościowe tworzywo sztuczne. Z baterii, które poddane są recyklingowi, można również uzyskać stopy cynku, rtęci, żelaza, a także żużel.
Dlaczego nie wyrzucamy baterii na śmietnik?
Baterie jako odpady niebezpieczne stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zarówno zużyte baterie, jak i akumulatory zawierają metale ciężkie, takie jak ołów, cynk, rtęć czy nikiel, a także elektrolity, które mają negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie człowieka. Zawarte w zużytych bateriach metale po trafieniu do środowiska przedostają się do gleby, wody, powietrza i roślin, a następnie trafiają do organizmów ludzi i zwierząt.
Źle zutylizowana bateria może powodować tragiczne skutki dla zdrowia człowieka, powodując m.in. choroby szpiku kostnego, wątroby, nerek, uszkodzenia skóry, mózgu, a także obrzęk płuc. Wyrzucanie baterii do koszy na odpady komunalne grozi zakłóceniem procesu samooczyszczania wód i gleb oraz skażeniem gleby czy wód gruntowych. Jedna decyzja człowieka może przyczynić się do trwałego skażenia fragmentu środowiska naturalnego. Z tego powodu tak ważne jest oddanie zużytych baterii w odpowiednie miejsce.