Co to jest szron?
Szron to osad atmosferyczny tworzący kryształki lodu na powierzchniach poziomych, lub lekko pochylonych, jak trawa, liście, czy szyba. Występuje o każdej porze roku z wyjątkiem okresu letniego i najczęściej szron można zaobserwować wiosną i jesienią.

Przykuta, CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons
Jak i kiedy powstaje szron?
Szron powstaje w wyniku kontaktu powietrza o wysokiej wilgotności z podłożem, którego temperatura wynosi mniej niż 0 stopni Celsjusza. Zawarte w powietrzu kropelki wody zamarzają, gdy zetkną się z zimną powierzchnią, tym samym formują kryształki lodu na powierzchni obiektu. Tego typu proces, gdy wilgoć zawarta w powietrzu zamienia się w ciało stałe (lód), nazywa się resublimacją. Opady atmosferyczne nie muszą występować, żeby powstał szron.
Zobacz także:
Szron, a szadź – czym się różnią?

Michał Augustyniak, CC BY 4.0 via Wikimedia Commons
Szadź jest często mylona ze szronem, dlatego że wyglądają podobnie. Obydwa zjawiska to osad atmosferyczny, ale różnica między nimi to miejsce powstawania i ich struktura.
Szron to kryształki lodu, które powstają na powierzchni, tworząc na niej lodową powłokę. Z kolei szadź to unoszące się w powietrzu cząsteczki i kryształki lodu, powstają one, gdy wilgotne powietrze zawierające w sobie kropelki wody przemieszcza się na obszar o jeszcze niższej temperaturze. Szadź osadza się na przedmiotach i formuje lód ustawiony w kierunku wiejącego wiatru.