• Strona główna
  • Wiadomości
  • Środowisko
    • Środowisko
    • Klimat
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
  • Zwierzęta
  • Dom i ogród
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Złączone męskie dłonie trzymające roślinę

Co to jest ekologia, czym się zajmuje i dlaczego jest ważna?

Dawid Jakubowski przez Dawid Jakubowski
3 kwietnia 2022
w Środowisko
Czas czytania: 5 minuty

Wiele się mówi o ekologii, stała się ona wręcz modna. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest, dlatego sprawdzimy, czym jest ekologia, czym się zajmuje oraz to, czym różni się ekologia od ochrony środowiska.

Co to jest ekologia i czym się zajmuje?

Początkowo ekologia zajmowała się nauką o żywych organizmach i środowisku, w którym egzystowały. Obecnie ekologia stała się ścisłą nauką przyrodniczą. Jest silnie powiązana przede wszystkim z ochroną środowiska naturalnego, zagrażającymi jej czynnikami i sposobami radzenia sobie z nimi. 

O ekologii można było usłyszeć po raz pierwszy przeszło sto lat temu. Termin ten został zastosowany przez Ernsta Haeckela. 

Ekologia bada zależności pomiędzy poszczególnymi organizmami a środowiskami, w których żyją. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele nowych gałęzi tej nauki i cały czas się ona dynamicznie rozwija. 

W ekologii istotne jest to, że tylko dzięki poznaniu zasad panujących w środowisku można opracować skuteczny plan działania, czyli efektywnego chronienia planety. Ekologia może być ewolucyjna, populacyjna, behawioralna. Wyróżnia się także autekologię i synekologię. 

Ekologia dąży do poznania procesów ewolucyjnych i ekologicznych, bada zmiany liczebności populacji, zachowania gatunków w nowych warunkach środowiskowych. Naukowców interesują relacje między zwierzętami, roślinami i środowiskiem naturalnym. 

Wyróżnia się nawet osobne dyscypliny naukowe, które skupiają się nad konkretnymi ekosystemami np. hydrobiologia i agroekologia.

Czym zajmuje się ekolog – mylne stereotypy

O ekologach mówi się różne rzeczy. Nieprzychylne komentarze wynikają głównie z niewiedzy, niezrozumienia tego, czym rzeczywiście zajmuje się ekologia. Niektórzy kojarzą ekologów z osobami, które na siłę próbują przekonać innych do diametralnego zmienienia dotychczasowego stylu życia. 

Najczęściej słyszy się o tym, aby jeść tylko produkty pochodzące z upraw i hodowli ekologicznych, wystrzegać się jak ognia plastiku. Najlepiej byłoby zrezygnować całkowicie ze spożycia mięsa i zostać wegetarianinem lub nawet weganinem. 

Takie myślenie nie ma niczego wspólnego z prawdziwą ekologią.

Ekolodzy do niczego nie nakłaniają ani nie zmuszają do zmieniania nawyków. W rzeczywistości wygląda to tak, że propagują oni prowadzenie ekologicznego stylu życia i wskazują, jakie wiążą się z tym korzyści. Są to osoby współpracujące z różnymi organizacjami ekologicznymi. 

Ekolog potrafi przedstawić rzetelnie i obiektywnie informacje dotyczące tego, dlaczego powinno się postępować w konkretny sposób. Opiera się na sprawdzonych danych i badaniach naukowych.

Ekologia, a ochrona środowiska?

Wiele osób utożsamia ekologię z ochroną środowiska, ale nie są to synonimy. Nie oznaczają tego samego, chociaż mają ze sobą dużo wspólnego.

Ekologia jest nauką o funkcjonowaniu przyrody, czyli środowiska naturalnego. Bada się wszystkie czynniki składowe, zależności i wzajemne oddziaływanie. Analizuje się także skutki owych zależności i wzajemności. 

Do podstawowych czynników ekologicznych zalicza się elementy antybiotyczne i biotyczne. W przypadku tych pierwszych mowa jest między innymi o świetle naturalnym, temperaturze, pierwiastkach. Z kolei czynniki biotyczne obejmują zachowania człowieka, interakcje ze środowiskiem i wpływ jego działalności na przyrodę.

Naukowców interesują rozmaite zależności, zarówno wewnątrzgatunkowe, jak i międzygatunkowe. Z kolei ochrona środowiska dotyczy działań, które dążą do zachowania homeostazy, czyli optymalnego stanu środowiska naturalnego. 

Znaczenie ma to, aby w umiejętny sposób wykorzystać dobra natury. Istotne jest gospodarowanie dostępnymi zasobami naturalnymi i ich odnawianie. Coraz więcej mówi się projektach ochrony środowiska i zrównoważonym rozwoju. 

Można wobec tego powiedzieć, że ekologia i ochrona środowiska są ze sobą ściśle powiązane, ale stanowią odmienne dziedziny. Potocznie mówi się, że ekologia bada problemy zachodzące w środowisku żywych istot. Analizowane są nie tylko ich życia, ale też specyficzne cechy.

Dlaczego ekologia jest ważna?

Jest ważna dlatego, że zajmuje się badaniem świata i środowiska, w którym żyjemy jako gatunek ludzki. Pozwala nam lepiej poznać zależności między ludźmi a przyrodą. Z tego względu ekologia ma bardzo duże znaczenie dla gatunku ludzkiego.

To od współpracy ludzi z naturą zależy nasz obecny dobrobyt, jak będą wyglądały nadchodzące lata, ale i to, czy w ogóle przetrwamy jako gatunek. 

Skażona gleba, z której nie zbierzemy plonów, zatruty ocean, z którego nie złowimy żadnej ryby, czy toksyczne powietrze, którym nie będzie się dało oddychać. To ponura wizja przyszłości, która może nas zastać, gdy nie będziemy podejmować żadnych ekologicznych działań.

Pozytyw jest taki, że coraz więcej osób zaczyna zauważać, jak istotna jest i będzie ekologia w obecnych i nadchodzących czasach. Stąd też m.in. inwestycje i rozwój OZE i stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych.

Zobacz także

Zdjęcie tundry z górami w tle

Tundra – co to jest i gdzie występuje, rośliny i zwierzęta

przez Marek Auruszkiewicz
16 grudnia 2022

Co to jest tundra i gdzie występuje? Tundra to biom z zimnym, surowym klimatem, charakteryzuje się niską pokrywą roślinną składającą...

Zdjęcie sawanny z gęstą złotą trawą i drzewami

Sawanna – co to jest, klimat, rośliny i zwierzęta

przez Marek Auruszkiewicz
16 grudnia 2022

Co to jest sawanna i gdzie występuje? Sawanna to biom cechujący się suchym i gorącym klimatem. Sawanna występuje w strefie...

Zdjęcie przeźroczystego parasolu wykonane od spodu pokazujące krople wody po deszcz na powierzchni parasola

Opady atmosferyczne – rodzaje, powstawanie, mierzenie

przez Marek Auruszkiewicz
30 listopada 2022

W jaki sposób powstają opady atmosferyczne, czym właściwie są oraz jak mierzy się ich wielkość. Na te pytania znajdziesz odpowiedź...

Pokaż więcej
ecovibes

© 2022 ecovibes

nawigacja

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • O nas

SOCIAL MEDIA

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Środowisko
    • Środowisko
    • Klimat
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
  • Zwierzęta
  • Dom i ogród

© 2022 ecovibes