• Strona główna
  • Wiadomości
  • Środowisko
    • Środowisko
    • Klimat
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
  • Zwierzęta
  • Dom i ogród
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Auta elektryczne lepsze dla klimatu w 95% krajów, ale nie w Polsce

Marek Auruszkiewicz przez Marek Auruszkiewicz
11 lutego 2022
w Elektromobilność, Wiadomości
Czas czytania: 5 minuty

W mediach możemy znaleźć różne opinie co do samochodów elektrycznych. Z jednej strony słyszymy, że odejście od aut napędzanych paliwem i przejście na auta elektryczne jest bardzo ważnym krokiem w drodze do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej strony pojawiają się również informacje, że auta elektryczne nie są tak ekologiczne, jak mogłoby się wydawać.

Żeby rozwiać wątpliwości z pomocą przychodzą badania z 2020 roku przeprowadzone przez uniwersytety w Exeter, Nijmegen i Cambridge. Według tych badań auta elektryczne prowadzą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, nawet jeśli do wytwarzania prądu wykorzystuje się wciąż w znacznej części paliwa kopalne. 

“Pomysł, że pojazdy elektryczne mogą zwiększyć emisje to mit.” mówi Dr Florian Knobloch, z uniwersytetu w Nijmegen, główny autor badania. “Ostatnimi czasy toczy się sporo dyskusji na ten temat, a nie wszystko, co się mówi jest prawdą”.

“Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla powinniśmy wybierać samochody elektryczne i domowe pompy ciepła zamiast paliw kopalnych.” dodaje. “Nawet w najgorszym scenariuszu, w prawie wszystkich przypadkach nastąpiłoby zmniejszenie emisji.” podsumowuje.

W badaniu świat podzielono na 59 regionów, żeby móc uwzględnić różnice w produkcji energii i technologii. W 53 regionach, włączając w to Europę, Chiny i USA, badanie wykazuje, że już teraz auta elektryczne emitują mniej zanieczyszczeń niż auta spalinowe. Te 53 regiony odpowiadają za 95% światowego transportu.

Badanie przewiduje, że do 2050 r. co drugi samochód na ulicach może być elektryczny. Spowodowałoby to zmniejszenie globalnej emisji CO2 nawet o 1,5 gigatony rocznie, co odpowiada obecnej emisji dwutlenku węgla w Rosji. A w ciągu kilku najbliższych lat nawet najmniej wydajne auta elektryczne będą mniej szkodliwe dla środowiska niż nowe auta napędzane paliwem. To dlatego, że energia elektryczna będzie wytwarzana w coraz większej części ze źródeł odnawialnych. 

Zobacz także
Odnawialne źródła energii – wady i zalety

Auto elektryczne podłączone do ładowania

Skoro mowa o co drugim elektryku na drogach do 2050 roku, to w Polsce zarejestrowanych jest obecnie ponad 23 000 osobowych samochodów elektrycznych, z czego połowa to auta hybrydowe. Nie jest to oszałamiająca liczba, ale bardzo szybko wzrasta – przez pierwszy kwartał 2021 przybyło w Polsce ponad 5 000 aut elektrycznych.

Dodatkowo, niedawno w Polsce wystartował program “Mój elektryk”, gdzie można starać się o dopłaty do zakupu aut elektrycznych, co powinno jeszcze bardziej przyspieszyć proces elektryfikacji motoryzacji w naszym kraju.

Polska, czyli czarna (od węgla) owca

Nawet teraz auta elektryczne są mniej szkodliwe dla klimatu w 95% państw. Niestety, Polska należy do pozostałych 5% – przynajmniej na razie. 

Nasza energetyka opiera się praktycznie od zawsze na węglu. W 2020 roku węgiel wyprodukował w naszym kraju prawie 70% energii elektrycznej, a odnawialne źródła energii niecałe 17%. Nie posiadamy również elektrowni jądrowej – co w sumie jest dość niedorzeczne – ale niestety sprawia to, że jesteśmy praktycznie uzależnieni od węgla. Co skutkuje tym, że zasilanie aut elektrycznych w Polsce nie jest do końca czyste, tak jak w zamyśle być powinno.

Źródło danych – OurWorldInData

Jak to wygląda w innych krajach? Spójrzmy na naszych sąsiadów. W Niemczech odnawialne źródła energii i energia jądrowa dostarczają 56% energii elektrycznej – co ciekawe, Niemcy zamykają swoje elektrownie jądrowe. W Czechach jest to prawie 50%, a na Słowacji aż 80%. 

Można więc powiedzieć, że sporo nam brakuje w kwestii niskoemisyjnych źródeł energii w porównaniu do naszych sąsiadów. Choć trzeba przyznać, że sytuacja z roku na rok się poprawia. Zużycie paliw kopalnych w elektrowniach spada w Polsce od 2003 roku, a udział OZE w produkcji prądu również rośnie od 2003 roku. Czeka nas jeszcze długa droga, żeby odejść od węgla, ale zmierzamy w dobrą stronę.

Dwutlenek węgla to nie wszystko

Warto podkreślić, że samo badanie brało pod uwagę tylko emisję dwutlenku węgla do atmosfery. A przecież auta emitują przy spalaniu nie tylko CO2, ale także inne cząsteczki, jak pyły zawieszone, które przyczyniają się do powstawania smogu i są dla nas generalnie szkodliwe. 

Zobacz także
Czy warto kupić auto elektryczne w 2021?

Idąc dalej, można więc sądzić, że w państwach jak Polska, które swoją energetykę opierają na mało ekologicznych źródłach, auta elektryczne i tak spełniają w pewnym stopniu swoją rolę – są bardziej ekologiczne, niż auta z silnikami spalinowymi. 

Skoro spalanie paliwa odbywa się w elektrowni, która jest położona najczęściej z dala od miasta, a nie w silniku samochodowym, który wydziela spaliny prosto pod nasz nos, to chyba jest jakiś pozytyw? A jeśli komuś marzy się obecnie w 100% bezemisyjny środek transportu, to polecam rower. Chociaż i rower przy produkcji coś po sobie zostawi w atmosferze.

Zobacz także

Symbol auta elektrycznego namalowany na ziemi

Czy samochody elektryczne parkują za darmo?

przez Marek Auruszkiewicz
23 kwietnia 2022

Czy zwolnienie z opłat za parking aut elektrycznych to tylko plotka, czy jednak rzeczywiście właściciel elektryka może liczyć na darmowy...

Zdjęcie ładowarki wpiętej do auta elektrycznego

Ile czasu ładuje się samochód elektryczny

przez Marek Auruszkiewicz
16 kwietnia 2022

Ile czasu trwa naładowanie samochodu elektrycznego? Gdzie najlepiej ładować auto, żeby uzupełnić energię jak najszybciej? W domu, czy na stacji?...

Zdjęcie panoramiczne drzew z rzeką i górami w tle

Ile jest drzew na świecie? Poznaliśmy dokładną liczbę

przez Dawid Jakubowski
11 lutego 2022

Zastanawiało Cię kiedyś, ile drzew rośnie na świecie? Według badań opublikowanych przez czasopismo Nature na Ziemi jest 3.04 biliona drzew....

Pokaż więcej
ecovibes

© 2022 ecovibes

nawigacja

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • O nas

SOCIAL MEDIA

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Środowisko
    • Środowisko
    • Klimat
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
  • Zwierzęta
  • Dom i ogród

© 2022 ecovibes