• Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Co to jest smog? Jak walczyć ze smogiem?

Marek Auruszkiewicz przez Marek Auruszkiewicz
11 lutego 2022
w Zanieczyszczenia środowiska
Czas czytania: 7 minuty

Co to jest smog?

Zanim przejdziemy do walki ze smogiem, warto wyjaśnić kim w ogóle jest nasz przeciwnik – co to jest smog? 

Smog, jest zjawiskiem przypominającym mgłę. Powstaje on w wyniku zanieczyszczenia powietrza przez związki chemiczne, takie jak tlenek siarki, tlenek azotu, pyły zawieszone (PM2,5 i PM10), czy benzopiren.

Pojęcie smog powstało, najprawdopodobniej, z połączenia dwóch angielskich słów – smoke (dym) i fog (mgła).

Wyróżnia się dwa rodzaje smogu ze względu na skład, miejsce i warunki w jakich powstaje.

  • Smog fotochemiczny (nazywany też smogiem typu Los Angeles), powstaje w miastach, gdzie jest dużo samochodów. Pod wpływem światła słonecznego tlenki azotu i wodorowęglany wytwarzane przez auta zamieniają się w ozon przygruntowy. Najwięcej tego smogu powstaje rano, gdy większość ludzi jedzie autami do pracy. Cieplejsze dni latem i postępująca urbanizacja oznaczają jeszcze więcej smogu fotochemicznego w miastach.
  • Smog (nazywany też smogiem londyńskim), powstaje przeważnie w wyniku spalania dużych ilości węgla o wysokiej zawartości siarki. Składa się ze szkodliwych dla zdrowia substancji i w Polsce występuje w okresie grzewczym.

Stan smogu w Polsce i na świecie, można obserwować na stronie Airly. Zobacz mapę jakości powietrza.

Skutki smogu

  • Podrażnia oczy, płuca i gardło
  • Zaostrza choroby układu oddechowego i serca
  • Zwiększa zachorowalność na choroby układu oddechowego
  • Zwiększa zachorowalność na choroby układu krążenia
  • Zwiększa prawdopodobieństwo nowotworów
  • Wpływa negatywnie na ciąże
  • W niektórych przypadkach powoduje śmierć

Badania wykazują, że jakakolwiek ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwa, a im jest dłuższa i jakość powietrza gorsza, tym oczywiście, ubytek na zdrowiu jest większy.

Przyczyny smogu

Smog powstaje, gdy zanieczyszczenia uwalniane są do powietrza. Zanieczyszczenia te powstają naturalnie na naszej planecie, jak i są wytwarzane przez ludzi. Jednak, to działania człowieka przyczyniają się najbardziej do wytwarzania brudnych substancji, dzieje się to poprzez spalanie paliw kopalnych, a także ich wydobycie. 

W Polsce, jakość powietrza jest skandalicznie słaba. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 36 z 50 miast Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Warto podkreślić, że pył PM2,5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia spośród substancji zanieczyszczających powietrze.

Instytut Ochrony Środowiska, w przeprowadzonej analizie informuje, że w Polsce w 2013 r. za przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w 88% odpowiada indywidualne ogrzewanie budynków, 5.7% to ruch pojazdów, a 1.8% to przemysł. 

Statystyki pokazują więc, że w dużej większości za zły stan powietrza w naszym kraju odpowiada ogrzewanie domów. Spalając węgiel w kotłach i piecach emitujemy szkodliwe substancje do atmosfery, ale nie tylko węgiel jest problemem, bo w Polskich gospodarstwach domowych często do pieca wrzuca się również śmieci, lub inny zamiennik węgla. 

Szacuje się, że rocznie w Polsce spalamy w piecach 1,5 do 2 mln ton śmieci i zamienników węgla. Oczywiście ogrzewanie domu odpadami jest nielegalne i grożą za to kary finansowe, ale część społeczeństwa wciąż traktuje odpady, lub stare meble jako zamiennik opału. Lecz nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych swoich działań. 

Po co więc palić w piecu śmieciami i zatruwać siebie, swoją rodzinę i wszystkich innych dookoła?

Z pewnością sytuacja finansowa ludzi w Polsce nie pomaga w zwalczaniu przyczyn smogu. Według analiz Instytutu Badań Strukturalnych, w 2016 roku 12,2% mieszkańców Polski było dotkniętych ubóstwem energetycznym, czyli mieli trudności z zaspokojeniem swoich potrzeb energetycznych takich, jak ogrzewanie, ciepła woda i elektryczność. 12,2% mieszkańców oznacza 4,6 mln osób zamieszkujących 1,3 mln gospodarstw domowych.

Ludzie w słabej kondycji finansowej, którzy ledwo łączą koniec z końcem myślą o innych sprawach, niż to czym palą w piecu, ważne żeby w domu było ciepło. Dodatkowo, nieocieplone domy, czy nieszczelne okna przez które również ucieka z domu wytworzone ciepło. Wymusza to częstsze palenie w piecu, by utrzymać odpowiednią temperaturę w domu, a więcej spalanego opału oznacza więcej zanieczyszczeń. Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, w tym smutnym procesie uczestniczy aż 1,3 mln gospodarstw domowych.

Z analizy IBS dowiemy się także, że aż 2,1 mln osób doświadczało ubóstwa energetycznego, choć nie było ubogie dochodowo. Pokazuje to, że ubóstwo energetyczne nie zawsze jest powiązane z kwestiami finansowymi.

By walczyć ze smogiem, z pomocą ludziom przychodzą programy wymiany starych pieców na nowe. Finansowane są ze środków rządowych, jak i Unii Europejskiej. Lecz, jak donoszą ekolodzy, przebieg wymiany pieców idzie w tak niskim tempie, że zajmie kilkadziesiąt lat. Nadmierna biurokracja, a także to, że nie do każdego docierają te programy powoduje, że wymiany pieców nie działają w pełni, jak zakładano. Choć ważne, że coś zaczyna się dziać w tym aspekcie, to na pewno duży plus.

W 2017 roku poziom PM2,5 został przekroczony w południowej Polsce o rekordowe 3000%

Jak walczyć ze smogiem?

Co możemy zrobić by poprawić jakość powietrza w naszym kraju? Jak walczyć ze smogiem? 

Warto zwracać uwagę na jakość kupowanego opału, a to dlatego, że im lepsza jakość opału, tym mniej toksycznych substancji wytworzonych przy spalaniu. Poza tym, palenie niskiej jakości opałem, to tylko pozorna oszczędność, bo trzeba spalić go więcej, niż opału dobrej jakości. Opłaca się też zainwestować w lepszą termoizolację budynku, by ciepło nie uciekało przez ściany, dach, czy okna, bo to uciekające pieniądze. 

Warto się także postarać o finansowanie wymiany pieca, najlepiej żeby był na pellet, a nie węgiel. Sam proces wymiany, jak już wspomniałem wyżej, nie jest idealny, ale wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Każda gmina, czy województwo funkcjonuję w tym aspekcie inaczej, dlatego warto się zainteresować tematem wymiany pieca.

Kolejną ważną kwestią jest sam sposób palenia w piecu. Paląc w piecu od dołu, tracimy 30%-70% paliwa, które jest nie spalane w piecu, tylko wylatuje przez komin w formie dymu, oznacza to również więcej zanieczyszczeń w powietrzu. Dlatego lepszą metodą jest rozpalanie od góry, dzięki temu rozwiązaniu emisja pyłów maleje o ponad połowę. Zobacz, jak rozpalić w piecu od góry i jakie ma zalety.

Od niedawna, w naszym kraju przeprowadzana jest kontrola sprzedawanego węgla. Gdy węgiel nie spełnia określonych wymagań jakości, sprawa kierowana jest do prokuratury jako podejrzenie popełnienia przestępstwa. Taka kontrola zapobiegnie sprzedawaniu miału, mułu węglowego, czy innych wynalazków, które są silnie trujące. 

Poza tym, trzeba stale uświadamiać i edukować ludzi, jak wygląda stan powietrza w Polsce i jakie smog niesie konsekwencje zdrowotne, dla nas i naszych bliskich. Polecam również sprawdzić Co to jest recykling? i Co to jest zero waste?

UdostępnijTweetUdostępnij
Marek Auruszkiewicz

Marek Auruszkiewicz

Zobacz także

Ilustracja przedstawiająca ślady stóp stworzone z węgla

Ślad węglowy – co to jest i jakie ma znaczenie?

przez Dawid Jakubowski
11 lutego 2022

Po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, co to jest ślad węglowy i jakie ma znaczenie, a także co zostawia największy...

Nocne zdjęcie USA z kosmosu

Co by było gdybyśmy wszyscy żyli jak Amerykanie?

przez Marek Auruszkiewicz
11 lutego 2022

Gdyby wszyscy ludzie na świecie żyli w taki sposób, jak obywatele Stanów Zjednoczonych potrzebowalibyśmy do przeżycia 5-ciu planet.Przynajmniej według statystyk...

Krople wody

Czym są kwaśne deszcze? Jakie są ich skutki?

przez Marek Auruszkiewicz
11 lutego 2022

Kwaśne deszcze to wszelkie opady atmosferyczne zawierające duże ilości związków azotu i związków siarki. Zwykły deszcz ma odczyn pH około...

Pokaż więcej
Waleń wyskakujący ponad wode

8 największych zwierząt na świecie

19 maja 2022
Drzewa

Najstarsze drzewo na świecie i w Polsce

29 kwietnia 2022
Symbol auta elektrycznego namalowany na ziemi

Czy samochody elektryczne parkują za darmo?

23 kwietnia 2022
Zdjęcie ładowarki wpiętej do auta elektrycznego

Ile czasu ładuje się samochód elektryczny

16 kwietnia 2022
Dwie osoby idące przez zawieję śnieżną

Najzimniejsze miejsca na Ziemi

14 kwietnia 2022
Zdjęcie wirnika turbiny wiatrowej wyłaniającego się ponad chmury

Energia wiatrowa – czym jest i jak działa?

12 kwietnia 2022
ecovibes

© 2021 ecovibes

nawigacja

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • O nas

SOCIAL MEDIA

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność

© 2021 ecovibes