Najstarszym obecnie żyjącym człowiekiem jest Kane Tanaka, jest Japonką i ma 119 lat. W świecie zwierząt to wcale nie tak dużo tym bardziej, że jak dowiesz się z poniższej listy, zdarzają się też gatunki, które są nieśmiertelne. Oto lista najdłużej żyjących zwierząt na świecie.
13. Papuga Ara

Te zachwycające barwami ptaki zamieszkują Amerykę Południową. Długość życia zależy od rodzaju papugi, ale można przyjąć, że średnio żyją 30 lat, natomiast w niewoli 50-60 lat.
Niestety, większość tych papug jest zagrożona wyginięciem, a kilka gatunków całkowicie wymarło. Największym zagrożeniem dla ich populacji jest postępujące wylesianie tropikalne, a także nielegalne łapanie ich i handel nimi.
Ciekawostka – ptaki te są romantykami, bo po znalezieniu partnera zostają z nim na całe życie – dzielą się jedzeniem, pielęgnują się wzajemnie i latają blisko siebie.
Zobacz także: Dlaczego zwierzęta migrują?
12. Słoń afrykański

Słoń afrykański jest obecnie największym i najcięższym zwierzęciem lądowym na naszej planecie. Długość życia słonia afrykańskiego to 70-75 lat.
Zamieszkuje on afrykańską sawannę oraz lasy i stepy środkowej i południowej Afryki. Kiedyś zamieszkiwały całą Afrykę, niestety działania człowieka spowodowały, że słonie są zagrożone przez niszczenie ich naturalnego środowiska i kłusownictwo.
Ciekawostka – słonie afrykańskie uważane są za bardzo inteligentne i mają świetną pamięć. Przykładowo, rozpoznają dawnych członków stada, nawet jeśli od lat ich nie widziały.
11. Tuatara

Wbrew pozorom, mimo że przypomina jaszczurkę, to nią nie jest. Reprezentuje on osobną linię ewolucyjną – sfenodonty, która oddzieliła się od jaszczurek i węży ok. 250 mln lat temu. Tuatara jest obecnie jedynym żyjącym przedstawicielem sfenodontów.
Prawdopodobnie żyje ponad 100 lat i rośnie nawet do 40 roku życia. Można je spotkać tylko w Nowej Zelandii.
Ciekawostka – rodzą się z trzecim okiem zwanym okiem ciemieniowym, znajduje się ono na czubku głowy, ale po 4-6 miesiącach zmienia się w przezroczyste łuski.
10. Małża geoduck

Te wielkie słonowodne małże żyją ok. 140 lat, choć najstarszy odkryty osobnik miał 168 lat. Jest to największa zakopująca się małża na świecie.
Muszla ma 15 do 20 cm długości. Noga, która służy im do poruszania, może urosnąć nawet do 1 metra długości. To właśnie długość ich nogi sprawia, że małże geoduck są takich rozmiarów.
Ciekawostka – w ciągu pierwszego roku życia małże są mniejsze niż moneta 10 groszy
9. Żółwie

Żółwie są najdłużej żyjącymi zwierzętami lądowymi – niektóre osobniki żyły ponad 150 lat. Żółw olbrzymi o imieniu Jonathan żyje już 190 lat i jest obecnie najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym na świecie. Przynajmniej spośród tych, które znamy.
Drugim najstarszym żółwiem była Tu’i Malila, którego brytyjski odkrywca James Cook podarował rodzinie królewskiej Tonga. Pozostał z nimi aż do śmierci w wieku 188 lat.
Ciekawostka – dorosłe żółwie olbrzymie zjadają nawet do 25 kg pożywienia na dobę, a przy tym są głównie roślinożerne.
8. Czerwony jeżowiec

Badania wykazały, że czerwony jeżowiec może żyć ponad 100 lat, a niektóre okazy nawet 200 lat. Często żyją w grupach od 5 do 10 osobników i żywią się wodorostami.
Unikają obszarów skalistych, które są narażone na działanie fal morskich, preferują spokojne miejsca o głębokości do 100 m. Przemieszczają się po dnie morskim za pomocą nóżek ambulakralnych.
Ciekawostka – ich obżarstwo powoduje wyniszczanie całych lasów wodorostów
7. Wal grenlandzki

Wal grenlandzki jest uznawany za najdłużej żyjącego ssaka, badania sugerują, że mogą żyć ponad 200 lat. Zdaniem Australijskich naukowców, którzy zbadali DNA wala grenlandzkiego, mogą one żyć nawet 268 lat.
Populacja wieloryba grenlandzkiego znacząco zmalała przez to, że od XVI w. był celem wielorybników i dopiero od 1966 roku zawieszono ich połów.
Ciekawostka – wal grenlandzki posiada największą paszczę ze wszystkich znanych zwierząt, stanowi ona prawie jedną trzecią długości jego ciała i może mierzyć 5 m długości, 4 m wysokości i 2.5 m szerokości.
Zobacz także: Największe zwierzęta świata
6. Karpie koi

Karp koi, to udomowiona, ozdobna odmiana karpia, wyróżnia się ona kolorowymi łuskami. Średnio żyją 40 lat, ale najstarszy znany osobnik miał 230 lat.
Podczas gdy karp jest popularną rybą wśród wędkarzy, to karp koi jest hodowany z myślą o ozdobnych stawach. Na wolności występuje na każdym kontynencie, oprócz Antarktydy.
Ciekawostka – karpie koi i złote rybki, to najpopularniejsze słodkowodne ryby ozdobne na świecie.
5. Lamellibrachia luymesi

To interesująco wyglądające stworzenie jest przedstawicielem rodziny rurkoczułkowców. Ich długość życia, to 170-250 lat.
Żyją one tylko na głębokościach do 1000 m w Oceanie Atlantyckim, w obrębie wycieku węglowodorów, jak ropa, czy metan. Najliczniej występuje w dorzeczu Zatoki Meksykańskiej.
W ciągu swojego życia może urosnąć do 3 m długości, ale rosną bardzo powoli, przez cały swój długi żywot.
Ciekawostka – tworzą wielkie kolonie złożone z setek lub tysięcy osobników.
4. Rekin polarny

Badania przeprowadzone na rekinach polarnych wykazały, że długość ich życia, to minimum 270 lat, natomiast najstarszy zbadany osobnik miał aż 392 lata. Czyni go to najstarszym znanym nam kręgowcem.
Jak sama nazwa wskazuje, żyje on w zimnych wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Białego. Jest jednym z największych rekinów, prawdopodobnie może dorastać nawet do ponad 7 m długości i osiągać masę ponad 1.4 tony.
Ciekawostka – 1/3 jego masy stanowi wątroba.
3. Cyprina islandzka

Druga małża w naszym zestawieniu. W 2006 roku wyłowiono osobnika cypriny islandzkiej, niestety przy próbie określenia jego wieku zakończył swój żywot. Dzięki datowaniu radiowęglowemu określono, że w momencie śmierci miał 507 lat.
Szczegółowe badania wykazały, że cyprina islandzka ma zwolniony metabolizm, można powiedzieć, że jej życie płynie w zwolnionym tempie, to dzięki temu może żyć tak długo. Proces ten nazywa się zaniedbywalnym starzeniem.
Ciekawostka – 507-letniej cyprinie nadano przezwisko “Ming”, a to dlatego, że narodził się w okresie, gdy w Chinach panowała dynastia Ming, ok. 1500 roku.
2. Gąbki szklane

Dokładne określenie wieku tych stworzeń jest wyzwaniem, ale wiadomo, że żyją bardzo długo. Szacowano, że jeden okaz (Scolymastra joubini) znaleziony w Morzu Rossa ma 23 000 lat, ale naukowcy uważają za wątpliwe, by taki organizm przeżył dłużej niż 15 000 lat w Morzu Rossa, a to z powodu mających miejsce wahań poziomu morza. Jest to najdłużej żyjący organizm na świecie, jaki znamy.
Szklane gąbki występują na całym świecie, głównie na głębokości 200-1000m. Najwięcej znajduje się ich w rejonach Antarktydy. Wydaje się, że to właśnie skrajnie niska temperatura środowiska, w jakim żyją pomaga im w długowieczności.
Ciekawostka – szkielety gąbek szklanych wykorzystywane są jako dekoracja
1. Nieśmiertelna meduza

Turritopsis dohrnii, to gatunek malutkich meduz i jest to jedyne znane nam stworzenie, które potrafi cofnąć się w stadium rozwoju. Poprzez proces transformacji jest ona w stanie wrócić do formy polipa i może to robić wiele razy, co potencjalnie, czyni ją nieśmiertelną biologicznie.
Meduzy te są niewielkie, bo ich maksymalna średnica to 4.5 mm. Można je spotkać na całym świecie w klimatach umiarkowanych i ciepłych.
Ciekawostka – jeśli jest w formie polipa i zachoruję lub nie ma dostępu do jedzenia, to nie może się zregenerować i umrze.
