1. Komary

Najbardziej niebezpieczny w całym zestawieniu jest również najmniejszy ze wszystkich. Komary przyczyniają się do śmierci ponad 700 tysięcy osób rocznie. Co czyni je tak śmiercionośnymi? Choroby, które przenoszą, a zwłaszcza malaria.
Każdego roku malarią zaraża się ponad 200 milionów ludzi, z czego ponad 400 tysięcy ludzi umiera. Jest to najczęstsza choroba zakaźna na świecie. Ale komary przenoszą również inne choroby, jak żółta gorączka, denga, filarioza, czy gorączka Zachodniego Nilu.
Najwięcej chorób komary przenoszą w strefach tropikalnych. Natomiast przez zachodzące zmiany klimatyczne na świecie obszar występowania komarów tropikalnych będzie się przesuwał na północ, przez co będą coraz częściej występowały m.in. na południu Europy.
2. Człowiek

W zestawieniu najgroźniejszych zwierząt nie mogło zabraknąć ludzi. Według danych z 2017 roku ponad 400 tysięcy ludzi rocznie zostaje zabitych, co oznacza około tysiąc zabójstw każdego dnia na świecie, czyli około 40 zabójstw co godzinę.
W wyniku konfliktów zbrojnych na świecie ponad 125 tysięcy ludzi ginie każdego roku, choć i tak uważa się, że generalnie żyjemy w czasach pokoju. Działania terrorystyczne skutkują śmiercią ponad 25 tysięcy osób rocznie.
3. Węże

Według danych WHO każdego roku ukąszonych zostaje przez węże od 4.5 do 5.7 milionów ludzi. Z tego 1.8 – 2.7 milionów zostaje zatrute jadem i wymaga leczenia, a 81 do 138 tysięcy ludzi umiera w wyniku powikłań.
Spośród ponad 700 gatunków węży, tylko ok. 200 jest w stanie spowodować śmierć człowieka jednym ukąszeniem. Grupa 4 gatunków węży (Big Four) odpowiedzialnych za największą ilość ukąszeń wymagających leczenia – są to: niemrawiec indyjski, żmija łańcuszkowa, efa piaskowa, kobra indyjska.
Wszystkie te węże po ukąszeniu mogą spowodować zgon. Jad Niemrawca indyjskiego jest szczególnie silny i bez pomocy medycznej śmiertelność wynosi 70-80%.
4. Psy

Najlepszy przyjaciel człowieka przenosi chorobę zakaźną odpowiedzialną za ponad 50 tysięcy zgonów rocznie. Chodzi tu o wściekliznę. 99% ludzi chorych zaraziło się nią od psów, a 40% umierających to dzieci do 15 roku życia. Najwięcej przypadków wścieklizny odnotowuje się w Azji i Afryce.
5. Mucha tse-tse

Mucha ta jest nosicielem choroby zakaźnej zwanej śpiączką afrykańską i nieleczona powoduje śmierć. Każdego roku umiera na nią 10 tysięcy ludzi.
Mucha tse-tse jest uznawana za główną przyczynę biedy na obszarach wiejskich w Afryce Subsaharyjskiej. Tam, gdzie występuje mucha, ludzie nie mogą wspomagać się zwierzętami przy obróbce gleby dlatego, że mucha przenosi chorobę o nazwie Nagana, która osłabia i uśmierca zwierzęta. Pozostaje im ręczna obróbka ziemi, która jest mniej efektywna, co skutkuje problemami z dostępem do żywności.
6. Zajadkowate (podrodzina Triatominae)
Kolejny po komarze i musze tse-tse owad, który lubi sączyć krew i jest nosicielem chorób. Triatominae (brak polskiego oznaczenia) nazywany jest przez ludzi całującym robakiem lub robakiem wampirem, bo lubi gryźć w okolicach ust. Najwięcej tych owadów występuje w Ameryce Południowej.
Przenoszą chorobę Chagasa znana też jako trypanosomoza amerykańska. Każdego roku ponad 160 tysięcy ludzi zaraża się chorobą Chagasa, z czego prawie 8 tysięcy ludzi umiera. Wywołują ją pasożyty (świdrowce) z tego samego rodzaju, co te wywołujące śpiączkę afrykańską przenoszoną przez muchę tse-tse, ale objawy i przebieg choroby są inne.
7. Ślimaki

Ślimaki wodne są żywicielem przywr, czyli pasożytów wywołujących schistosomatozę. Po osiągnięciu odpowiedniej fazy rozwoju w ciele ślimaka przedostają się do wody, gdzie poszukują następnego żywiciela. Najczęściej do zarażenia pasożytem dochodzi podczas kąpieli, pływania, czy łowienia ryb.
W krajach tropikalnych tylko malaria niesie za sobą gorsze skutki ekonomiczne spośród chorób pasożytniczych. Według szacunków na schistosomatozę choruje 230 milionów ludzi, z czego 86% zamieszkuje Afrykę, ale zarażenia mają miejsce również w Azji Zachodniej i Ameryce Południowej. Szacunki co do ilości ofiar są różne. WHO podaje, że liczba zgonów to 200 tysięcy rocznie, podczas gdy inne źródło mówi o 14 tysiącach.
8. Glista ludzka

To największa glista, jaką może zarazić się człowiek, osiąga ok. 40 cm długości. Pasożytuje w jelicie cienkim i wywołuje chorobę o nazwie glistnica, która jest najczęstszą na świecie robaczycą przewodu pokarmowego – ok. 1 miliard zarażonych ludzi, z czego tylko 15% chorych ma objawy. Glistnica przyczynia się do 2 500 zgonów rocznie, w większości są to dzieci.
9. Tasiemiec

Następny pasożyt żyjący głównie w układzie pokarmowym. Do zarażenia dochodzi przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, czy niedokładnie umytych owoców i warzyw. W zależności od gatunku tasiemce mogą mieć od kilku centymetrów, aż do 20 metrów długości.
Larwy tasiemca uzbrojonego (Taenia solium) wywołują wągrzycę, czyli chorobę pasożytniczą, dotyka ona ludzi, jak i zwierzęta. Larwy tasiemca mogą dostać się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą poważnie zaszkodzić i wywoływać u zarażonego np. padaczkę. Szacuje się, że 50 tysięcy ludzi rocznie umiera na wągrzycę układu nerwowego.
10. Skorpiony

Ukąszenie przez skorpiona nie należy do przyjemnych, ale spośród 2 500 gatunków tylko 25 jest w stanie zabić człowieka. Najwięcej ukąszeń ma miejsce w strefach tropikalnych i subtropikalnych – każdego roku dochodzi tam do 1.5 miliona ukąszeń i około 2 600 jest śmiertelnych, zgony następują głównie przez brak odpowiedniej opieki medycznej. Narażony na to jest Meksyk, gdzie jest największa różnorodność gatunków skorpionów i ma tam miejsce 200 tysięcy ukąszeń, z czego 300 osób umiera.
11. Krokodyle

Krokodyle są największymi gadami na świecie i zabijają 1 000 ludzi rocznie, choć liczba ta może być niedoszacowana. W głównej mierze za ataki na ludzi odpowiadają dwa gatunki – krokodyl nilowy i krokodyl różańcowy. Są to najwięksi przedstawiciele rodziny krokodylowatych. Krokodyl różańcowy może osiągać do 6.3 m długości i 2 000 kg wagi, natomiast krokodyl nilowy może osiągać do 5.5 m długości i 1 000 kg wagi.
Krokodyl nilowy występuje w całej Afryce na południe od Sahary, jest również najliczniejszym krokodylem zamieszkującym Afrykę. Obszar występowania i liczebność powodują, że jego kontakt z ludźmi jest zwiększony, co skutkuje częstszymi atakami na ludzi.
12. Hipopotam

Charakterystycznie wyglądający ssak, trochę przypominający świnie z wielkim tułowiem i krótkimi nogami. Jednak pomimo swojego niezbyt groźnego wyglądu jest on agresywny i nieprzewidywalny. Ciężko się dziwić skoro żyję w pobliżu takich drapieżników, jak krokodyle, lwy, czy hieny, które polują na młode hipopotamy.
Rocznie w starciu z hipopotamami ginie ponad 500 ludzi.
Jest trzecim największym zwierzęciem lądowym po słoniu i nosorożcu. Co ciekawe najbliższym żyjącym krewnymi hipopotama są walenie (wieloryby, delfiny).
13. Słoń

Słonie są największymi zwierzętami lądowymi na świecie i choć są z natury spokojne, to w starciach z nimi ginie 500 ludzi rocznie. Polowania na słonie, wyniszczanie ich naturalnego środowiska i upychanie ich na coraz mniejszej przestrzeni prowadzi do coraz częstszych starć między nimi, a ludźmi. Szczególnie widoczne jest to w Azji.
W Afryce słonie mają dużo więcej terenu dla siebie, przez co kontakt z ludźmi nie jest aż tak częsty, poza tym spora część terenu, na którym żyją słonie w Afryce to obszary chronione. W Afryce problemem są kłusownicy, którzy zabijają słonie dla kości słoniowej, przez co populacja słoni zmniejsza się. 100 lat temu w Afryce populacja słoni wynosiła 3.5 milionów, dzisiaj jest to ponad 400 tysięcy.
14. Lew

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w naszej kulturze. Najliczniej występuje w Tanzanii, odnotowano tam ponad 1000 ataków lwów na ludzi w latach 1990 – 2007, z czego minimum 2/3 zginęło. Uważa się, że na ludzi polują osobniki starsze, lub chore, które nie są w stanie upolować dzikich zwierząt.
Rozrastająca się gospodarka i turystyka krajów Afrykańskich zaczyna utrudniać lwom zdobywanie pożywienia, przez co lwy zbliżają się do ludzkich siedlisk, bo są w stanie łatwo znaleźć jedzenie.
15. Rekiny

Ostatnie miejsce na liście zajmuje ryba, która przez lata, jak się okazuje, była błędnie kojarzona z atakami na ludzi. Spośród 489 gatunków rekinów tylko 3 gatunki są odpowiedzialne za dwucyfrową liczbę ofiar, są to – żarłacz biały, żarłacz tygrysi i żarłacz tępogłowy.
Każdego roku zgłaszanych jest około 80 ataków rekinów, z czego ok. 15% ludzi ginie. Najwięcej ataków ma miejsce w USA, choć najwięcej ataków śmiertelnych ma miejsce w Australii. Według statystyk szansa na bycie zabitym przez rekina w USA, to 1 na 264 milionów. Ale w pewnych sytuacjach jest dużo większa, np. przy nurkowaniu w Australii Zachodniej szansa wynosi 1 na 14 tysięcy.