Poniższe zestawienie 7 najbrzydszych zwierząt świata ma na celu pokazać, jak różnie wyglądające stworzenia zamieszkują naszą planetę. I choć nie każde zwierzę jest dla nas urodziwe, to każde pełni w środowisku jakąś rolę.
1. Zębacz długi
Ryba ta przypomina węgorza, ale nim nie jest, to po prostu długa ryba – jej długość ciała dochodzi do 2.4 m długości. Żyje na obszarach Północnego Pacyfiku. Ma silne szczęki i trzy rzędy zębów trzonowych na podniebieniu. Często walczy z ośmiornicami o legowisko.
Pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy i sporych rozmiarów Zębacz długi jest rybą nieśmiałą i spokojną. Lubi ukrywać się w szczelinach skalnych i prowadzi nocny tryb życia.
2. Grzbietoród amerykański

Ten unikalny gatunek żaby wygląda, jakby ją przygniotło coś ciężkiego i uległa przez to spłaszczeniu. Ponadto ma krótką głowę w kształcie trójkąta i małe oczy na czubku owej głowy. Nie posiada zębów i języka. Jej długie palce w przednich kończynach zakończone są receptorami czuciowymi, które wyglądają jak czteroramienna gwiazda. Ale to nie koniec.
Sposób rozmnażania tych żab jest jednym z najdziwniejszych w świecie zwierząt. Dlatego, że młode wykluwają się przez otwory w plecach samicy.
Poza tym żaba ta żyje w wodzie i nie wychodzi na ląd. Zamieszkuje północną część Ameryki Południowej i żywi się organizmami wodnymi.
3. Golec piaskowy
Skóra tego gryzonia jest pomarszczona i prawie całkowicie pozbawiona sierści. Ma małe oczy, które zbytnio mu się nie przydają w tunelach, bo jest prawie całkowicie ślepy. Polega na innych, bardziej rozwiniętych zmysłach, jak węch. System ich tuneli jest złożony, a łączna długość może dochodzić do 4 km.
Golce piaskowe żyją w koloniach ok. 70 osobników (choć zaobserwowano też kolonie z ok. 300 osobnikami) gdzie tylko jedna samica rodzi potomstwo, a reszta osobników pracuje. Coś jak u owadów. Trzeba zaznaczyć, że taka struktura jest raczej niespotykana u ssaków – golce to bez wątpienia dziwne zwierzęta.
Interesujące jest to, że są to najdłużej żyjące gryzonie, o długości życia dochodzącej do 30 lat. Są także bardziej odporne na zachorowanie na nowotwór, kiedyś uważano, że są całkowicie odporne na raka, jednak wykryto u nich dwa takie przypadki.
4. Mitsukurina, rekin chochlik

Gatunek rekina głębinowego, o którym nie wiemy jeszcze wszystkiego, bo bardzo rzadko udaje się go znaleźć w naturalnym środowisku. Charakteryzuje się różowym kolorem skóry i nietypowym kształtem głowy, bo jego wystający pysk przypomina dziób. Dziób ten jest pokryty elektroreceptorami ampułkowatymi, które pomagają mu namierzyć ofiarę przez wytwarzane przy jej ruchu zmiany w polu elektrycznym.
Ponadto potrafi on wysuwać swoje naszpikowane zębami szczęki na ponad 7 cm do przodu, gdy chce złapać swoją ofiarę. Trochę jak Obcy z filmów. Przeważnie spotykane są na dnie oceanu, czyli około 250 m głębokości. Choć znalazł się też osobnik wyłowiony na głębokości 1300 m.
5. Czerwonousta ryba batfish

Nietypowy gatunek ryb wyglądający jakby wymalowała swoje usta szminką o mocnym, czerwonym kolorze. Niektórzy badacze uważają, że specyficzny, czerwony kolor ust służy do przyciągania płci przeciwnej. Ich ciało jest spłaszczone, przypomina swoim kształtem płaszczkę.
Pomimo że to ryby, to ich umiejętności pływania nie są zbyt imponujące. Zamiast pływać wolą chodzić po dnie morskim, w czym pomaga im ułożenie ich płetw brzusznych i piersiowych. Można je spotkać w pobliżu Wysp Galapagos i Kostaryki.
6. Żabnica

Kolejna spłaszczona ryba w tym zestawieniu. Żabnica nazywana także diabłem morskim – patrząc na nią można się domyśleć skąd ten przydomek. Mają nieproporcjonalnie szeroki pysk w porównaniu z resztą głowy. Są one dosyć spore, bo ich długość może wynosić ponad 1.5 m, a osobniki o długości 1 m są często spotykane. Większość czasu spędza na dnie morskim.
Jest popularna w kuchni Europejskiej. W smaku przypomina homara, a jest od niego sporo tańsza, przez co nazywana jest “homarem dla biedaków”.
7. Blobfish

Ostatnia w zestawieniu, to ryba głębinowa z rzędu skorpenokształtnych. Wyróżnia się obwisłym wyglądem przypominającym bezkształtną, galaretowatą masę. Ale w swoim naturalnym środowisku, czyli na głębokości 600 – 1200 m blobfish wygląda jak normalna ryba.
Zamienia się ona w galaretę, dopiero gdy zostanie wyciągnięta na powierzchnię, a to dlatego, że jej organizm jest przystosowany, do ogromnego ciśnienia w morskich głębinach. Po wyciągnięciu na powierzchnię przez jej ciało ulega nagłej dekompresji i zaczyna tracić swój pierwotny kształt.
Blobfish jest symbolem Stowarzyszenia Ochrony Brzydkich Zwierząt (Ugly Animal Preservation Society), które ma uświadamiać ludzi, że “brzydkie” gatunki zwierząt także są zagrożone i wymagają ochrony, tak samo jak te “ładne”.