• Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

8 największych zwierząt na świecie

Marek Auruszkiewicz przez Marek Auruszkiewicz
19 maja 2022
w Zwierzęta
Czas czytania: 7 minuty

Obecnie największym zwierzęciem na świecie jest bezsprzecznie płetwal błękitny, po nim na liście największych zwierząt są inne gatunki z rodziny płetwalowatych. Ale poza nimi inne gatunki zwierząt również imponują rozmiarami w stosunku do innych gatunku, czy środowiska w którym żyją.

Największe zwierzę i największy ssak na świecie

Zdjęcie największego ssaka i zwierzęcia na świecie, czyli płetwala błękitnego
NOAA Photo Library, Public domain, via Wikimedia Commons

Miano największego zwierzęcia jak i największego ssaka przypada płetwalowi błękitnemu (Balaenoptera musculus). Największy zaobserwowany okaz tego ogromnego ssaka morskiego mierzył 33 metry długości i choć jego masa nie została potwierdzona, to możliwe, że ważył ok. 250 ton.

Z racji tak imponujących rozmiarów uważa się, że gatunek płetwala błękitnego może być największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi.

Co ciekawe, płetwal błękitny jest również najgłośniejszym zwierzęciem na naszej planecie. Wydawany przez niego dźwięk może osiągnąć nawet 180 decybeli, czyli tyle, co samolot odrzutowy, a do tego dźwięk ten roznosi się na odległość kilkuset kilometrów.

Największa ryba na świecie

Największa ryba na świecie, czyli rekin wielorybi pod wodą
Derek Keats from Johannesburg, South Africa, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Kolejny podwodny gatunek, czyli rekin wielorybi (Rhincodon typus) jest największą rybą, jaką obecnie znamy oraz największym rekinem. Stąd też jego nazwa, która nawiązuje do wielorybów i ich rozmiarów. Największy osobnik rekina wielorybiego, który został zmierzony, mierzył 18,8 m długości. 

Pomimo że to przedstawiciel rekinów, to nie jest on “typowym” rekinem utożsamianym z krwiożerczymi zapędami – jest on jednym z trzech znanych nam rekinów, które odżywiają się głównie planktonem oraz małymi rybami i nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Największe zwierzę lądowe

Największe zwierzę lądowe

Największe ze wszystkich obecnie żyjących zwierząt lądowych, czyli słoń afrykański (Loxodonta africana). Prawie 4 metry wysokości o masie 6 ton mierzył największy zaobserwowany męski osobnik tego zamieszkującego Afrykę słonia. 

Same uszy tego słonia mogą mieć wymiary nawet 2 metrów na 1.5 metra. Są one tak duże, bo pomagają mu ochłodzić się w ciężkich warunkach panujących w Afryce. 

Słonie są wyłącznie roślinożerne, spożywają różnego rodzaju liście, trawy owoce, a nawet gałęzie i konary drzew. W ciągu dnia słoń potrafi skonsumować nawet 150 kg pokarmu. Poza tym słonie są uważane za zwierzęta bardzo inteligentne i posiadają świetną pamięć.

Zobacz także: Najdłużej żyjące zwierzęta świata

Największy ptak na świecie

Trzy strusie czerwonoskóre
Yathin S Krishnappa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Następny zamieszkujący Afrykę gatunek – struś czerwonoskóry (Struthio camelus) jest obecnie największym ptakiem na świecie. Ten nielotny gatunek ptaka osiąga rozmiar nawet 2.7 metra wysokości oraz masę 150 kilogramów. Pomimo swoich dużych rozmiarów, są one niesamowicie szybkie – potrafią biec sprintem z prędkością nawet 70 km/h.

Z racji tego, że struś to największy ptak składa on również największe jaja. Średnio jajo strusia ma 15 cm długości, 13 cm szerokości i waży około 1.4 kg, czyli waży jakieś 20 razy więcej niż jajo kurze. Co ciekawe, pomimo że jaja składane przez strusie są największe ze wszystkich zwierząt, to w stosunku do masy ciała strusia są one najmniejsze ze wszystkich, bo stanowią tylko 2% masy ciała samicy.

Największy gad na świecie

Największy gad na świecie, czyli krokodyl różańcowy na brzegu
fvanrenterghem, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) jest obecnie największym żyjącym gadem na świecie, a także największym drapieżnikiem lądowym i wodnym, wyłączając obszary morskie. Samce tego krokodyla mogą przekraczać 6 metrów długości, a ich masa ciała może dochodzić do 1 300 kilogramów.

Krokodyl różańcowy jest drapieżnikiem szczytowym – znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego, nie ma on naturalnych wrogów, czyli drapieżników, które by polowały na niego. Krokodyl różańcowy posiada największą siłę zgryzu spośród wszystkich obecnie żyjących gatunków zwierząt.

Największy wąż na świecie

Największy wąż na świecie, zdjęcie wykonane w ZOO
Pyton siatkowy

Kolejny z ogromnych gadów to anakonda zielona (Eunectes murinus), która jest największym wężem na świecie. Możliwe, że największe osobniki osiągają ponad 8 metrów długości, a masa ciała przekracza 220 kilogramów, ale nie są to w pełni zweryfikowane dane – największy zmierzony okaz mierzył 5.21 metrów długości, a jego waga wynosiła 97 kg.

Drugi gatunek węża, o którym trzeba wspomnieć to pyton siatkowy (Python reticulatus), który jest najdłuższym wężem na świecie, ale waży znacząco mniej niż anakonda zielona. Największy pyton siatkowy, który został zmierzony, był długi na 9.95 metrów i ważył 59 kg, ale nie jadł wtedy prawie 3 miesiące, więc możliwe, że jego waga mogłaby być jeszcze większa.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie, zdjęcie wykonane w ZOO
Petr Hamerník, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Największym obecnie żyjącym płazem jest salamandra olbrzymia chińska (Andrias davidianus). Ten gatunek płaza ogoniastego osiąga rozmiary nawet do 1.8 metra długości i masę ponad 60 kg. Istnieją również doniesienia, że w 1983 roku na targu w Chinach zakupiono 3-metrowy okaz o wadze 70 kilogramów, ale nie zostało to potwierdzone.

Salamandra olbrzymia chińska potrafi wydawać z siebie różne dźwięki, przez co w Chinach znana jest – w dosłownym tłumaczeniu – jako “niemowlęca ryba”, bo wydaje dźwięki podobne do płaczu dziecka.

Zobacz także: Najwolniejsze zwierzęta na świecie

Największy owad na świecie

Największy owad na świecie na ludzkiej dłoni
Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Tytan (Titanus giganteus), to gatunek ogromnego chrząszcza i uważany jest za największego owada na świecie. Największy zaobserwowany dorosły osobnik mierzył aż 16.7 cm długości, a w formie larwy może osiągać nawet 30 cm długości.

Chrząszcz ten posiada bardzo silne szczęki, potrafi bez wysiłku złamać ołówek w pół, czy nawet przeciąć ludzką skórę.

UdostępnijTweetUdostępnij
Marek Auruszkiewicz

Marek Auruszkiewicz

Zobacz także

Zdjęcie ślimaka znajdującego się na gałęzi porośniętej zielenią

11 Najwolniejszych zwierząt na świecie

przez Dawid Jakubowski
11 lutego 2022

W świecie zwierząt szybkość jest bardzo przydatna. Pozwala ona drapieżnikom dopadać swoje ofiary, lub w przypadku ofiar uciec przed owym...

Zdjęcie trzmiela przy kwiatku

Jakie owady zapylają kwiaty? Nie są to tylko pszczoły

przez Dawid Jakubowski
11 lutego 2022

W naturze nie tylko pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie kwiatów, choć to one zgarniają całe uznanie. W tym artykule przyjrzymy...

Rekin pod wodą

15 Najgroźniejszych zwierząt świata

przez Marek Auruszkiewicz
11 lutego 2022

1. Komary Najbardziej niebezpieczny w całym zestawieniu jest również najmniejszy ze wszystkich. Komary przyczyniają się do śmierci ponad 700 tysięcy...

Pokaż więcej
Waleń wyskakujący ponad wode

8 największych zwierząt na świecie

19 maja 2022
Drzewa

Najstarsze drzewo na świecie i w Polsce

29 kwietnia 2022
Symbol auta elektrycznego namalowany na ziemi

Czy samochody elektryczne parkują za darmo?

23 kwietnia 2022
Zdjęcie ładowarki wpiętej do auta elektrycznego

Ile czasu ładuje się samochód elektryczny

16 kwietnia 2022
Dwie osoby idące przez zawieję śnieżną

Najzimniejsze miejsca na Ziemi

14 kwietnia 2022
Zdjęcie wirnika turbiny wiatrowej wyłaniającego się ponad chmury

Energia wiatrowa – czym jest i jak działa?

12 kwietnia 2022
ecovibes

© 2021 ecovibes

nawigacja

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • O nas

SOCIAL MEDIA

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność

© 2021 ecovibes