W świecie zwierząt szybkość jest bardzo przydatna. Pozwala ona drapieżnikom dopadać swoje ofiary, lub w przypadku ofiar uciec przed owym drapieżnikiem.
Ale w królestwie zwierząt znajdziemy również zwierzęta, które nie imponują zawrotną szybkością, a jednak jakoś sobie radzą w świecie zwierząt i właśnie w tym tekście spróbujemy się im przyjrzeć.
Oto lista 11 najwolniejszych zwierząt na świecie.
1. Koala

Koala australijski (Phascolarctos cinereus) jest obecnie jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju koala. Potocznie jest nazywany “misiem koalą”, co jest błędem, bo sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami, którego nie ma.
Większość swojego życia spędzają na drzewach, jedząc liście eukaliptusa, gdzie również śpią i to nawet po 18 godzin dziennie. Tak długi sen związany jest z bardzo wolnym tempem przemiany materii, z tego względu muszą oszczędzać swoją energię.
Mają silne ręce i ostre pazury, co pomaga im wspinać się na drzewa. Gdy koala jest na ziemi, porusza się bardzo powoli, bo ich ciało nie jest przystosowane do chodzenia, choć gdy poczują się zagrożone, mogą biec z prędkością 30 km na godzinę.
Liczebność koali spadła o 28% w ciągu ostatnich 20 lat. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie, przez co objęty jest ochroną.
2. Manat

Manaty to roślinożerne ssaki żyjące w wodzie, osiągają długość nawet 4,5 m, a ich masa dochodzi do 1500 kg. Przy takich wymiarach nic dziwnego, że preferują powolny tryb życia.
Zazwyczaj pływają powoli z prędkością 3-8 km/h, ale potrafią przyspieszyć tempo w momencie zagrożenia do 25 km/h, pomaga im w tym ich mocny ogon. Przez to, że żyją tak wolno, ich ciało często porośnięte jest algami.
Zamieszkują one ciepłe, płytkie wody przybrzeżne Karaibów i zachodniej Afryki. Odżywiają się wyłącznie roślinami morskimi, a w szczególności preferują trawę morską. W ciągu dnia potrafią spożyć tyle jedzenia, co 1/10 ich masy ciała.
3. Żółw olbrzymi

Żółwie, to stworzenia, które generalnie kojarzą nam się z powolnymi ruchami i to nie bez przyczyny – żółwie olbrzymie poruszają się z prędkością 2 km/h. Ten gatunek żółwia jest jednym z najdłużej żyjących zwierząt na naszej planecie, ich średnia długość życia to ponad 100 lat.
Są roślinożerne i występują głównie na wyspach Galapagos i Seszelach. Potrafią magazynować wodę, dzięki czemu są w stanie przeżyć bez wody i pożywienia nawet rok.
4. Kukang

Kukangi to przedstawicie naczelnych z rodziny lorisowatych. Większość czasu spędzają na drzewach. Są aktywne w nocy, podczas której to sprawnie się poruszają dzięki swoim dużym oczom, które pozwalają im widzieć w ciemnościach. Przemieszczają się powoli – maksymalnie z prędkością 3 km/h.
Te niepozornie wyglądające stworzenia posiadają niespotykaną cechę – są jadowite, co jest wyjątkiem wśród naczelnych i bardzo rzadko spotykane wśród ssaków. Zamieszkują lasy deszczowe południowo-wschodniej Azji.
5. Karłowaty konik morski – najwolniejsza ryba

Karłowaty konik morski (Hippocampus zosterae), to nieduży gatunek pławikonika. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwolniejsza ryba na świecie – porusza się z prędkością maksymalną 1.5 metra na godzinę. Wszystko przez to, że nie są zbyt dobrymi pływakami, zamiast tego dryfują w wodzie.
Są drapieżnikami, a ich powolny ruch pozwala im sprytnie podejść ofiarę, pozostając niezauważonym. Odżywiają się małymi skorupiakami, bezkręgowcami i młodymi rybami. Występują u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej w płytkiej wodzie.
6. Ślimak bananowy

Według biologa Branleya Bransona ślimaki bananowe są jednymi z najwolniejszych zwierząt na świecie. Osiągają zdumiewająca prędkość ok. 0.000023 m/s, a dystans 15 cm pokonują w 120 minut. “Przy takim tempie żółwie wyglądają jak sprinterzy” napisał Branson.
Ślimaki bananowe to przedstawiciele rodzaju Ariolimax, który obecnie obejmuje osiem gatunków. Występują one w Ameryce Północnej, a najliczniej w stanie Kalifornia. Tak jak i inne ślimaki, poruszają się za pomocą swojej ślimaczej nogi, która jest mięśniem, a przy tym pokrywają podłoże pod sobą śluzem, który pomaga im w przemieszczaniu się.
7. Leniwiec trójpalczasty

Jest on uważany za najwolniejszego ssaka na naszej planecie – gdy jest na ziemi, porusza się z prędkością 2.4 metra na minutę.
Leniwce spędzają większość swojego życia w koronach drzew, gdzie zwisają grzbietem w dół, w czym pomagają im ich długie pazury. Na ziemię schodzą jedynie raz w tygodniu, żeby skorzystać z “toalety”.
Ich leniwy tryb życia jest spowodowany wolnym metabolizmem, podobnie jak w przypadku koali. Leniwiec trójpalczasty jest roślinożerny i odżywia się głównie liśćmi określonych gatunków drzew, które są ciężkostrawne i pełne toksyn. Ale ich układ trawienny jest przystosowany, żeby sobie z tym poradzić, bo posiadają żołądki wielokomorowe tak jak krowy.
Leniwce trójpalczaste potrzebują aż dwóch tygodni, żeby strawić jeden posiłek – jest to najwolniejszy czas trawienia wśród ssaków.
8. Rozgwiazda

Rozgwiazdy to podwodne organizmy kształtem przypominające gwiazdy. Znane jest ok. 2000 gatunków rozgwiazd, które cechują się wielką różnorodnością kształtów, rozmiarów i barw.
Rozgwiazdy to wolno żyjące organizmy. Przemieszczają się po dnie oceanu za pomocą nóżek ambulakralnych, które pokrywają ramiona rozgwiazdy pod spodem, ale nie jest to zbyt szybki sposób poruszania, bo rozgwiazdy osiągają prędkość 1 metra na minutę.
Występują w każdym oceanie na Ziemi, od ciepłych wód w tropikach, po zmrożone rejony arktyczne, jak i na różnej głębokości od wód przybrzeżnych, po głębokość kilku kilometrów.
9. Heloderma arizońska

Nazywana również gila, to gatunek jadowitej jaszczurki, która zamieszkuje południową część Stanów Zjednoczonych i Meksyk.
Nie jest to zbyt aktywny fizycznie gatunek, większość czasu gila spędza zakopana pod ziemią i ciężko ją spotkać. Pod ziemią odpoczywa i gromadzi duże zapasy tłuszczu w swoim cieple, co pozwala im rzadziej polować, a tym samym nie narażają się ataki większych drapieżników. W czasie ruchu heloderma arizońska osiąga prędkość 2,4 km/h.
Ślina helodermy arizońskiej zawiera w sobie eksenatyd – jest to lek stosowany w kuracji cukrzycy.
10. Słonka amerykańska – najwolniejszy ptak

To nieduży gatunek ptaka występujący tylko w Ameryce Północnej, charakteryzuje się długim i cienkim dziobem
W porównaniu do innych zwierząt na tej liście jest stosunkowo szybki, natomiast w porównaniu do innych ptaków taki prędki nie jest. Słonka amerykańska jest uważana za najwolniejszego ptaka na świecie – lata z prędkością 8 km/h, to raczej niewiele jak na ptaka.
11. Ukwiał – najwolniejsze zwierzęta

Ukwiały to morskie organizmy spokrewnione z koralowcami i meduzami. Podobnie jak rozgwiazdy, ukwiały przyjmują różnorodne formy i barwy w zależności od gatunku.
Są stworzeniami osiadłymi, które są przytwierdzone do podłoża swoją tarczą czepną, dzięki której mogą się też bardzo wolno przemieszczać, ale robią to bardzo rzadko. Jednak, gdy się odczepią od podłoża, poruszają się w tempie 1 centymetra na godzinę. Co sprawia, że ukwiały to najwolniejsze zwierzęta, jakie znamy.
Można je spotkać w prawie wszystkich morzach na świecie, głównie w wodach ciepłych. Są również hodowane w akwariach.