Płetwale błękitne (Balaenoptera musculus) to niesamowite stworzenia. Cechują się imponującym rozmiarem, który przebija nawet żyjące w przeszłości dinozaury, a do tego ich waga dobija do kilkuset tysięcy ton. Ale to nie koniec ciekawostek o tych niesamowitych zwierzętach.
Ciekawostki o płetwalach błękitnych
Oto 13 najciekawszych faktów o płetwalach błękitnych.
Ich długość przekracza 30 metrów
Płetwale błękitne są ogromne. Długość największych zaobserwowanych osobników przekracza 32 metry, to mniej więcej tyle, co wysokość 10-piętrowego budynku.
Ważą tyle, co 30 słoni
Płetwale błękitne są najcięższym zwierzęciem na świecie. Średnia masa ciała płetwala błękitnego wynosi 113 000 ton, a rekordowo ciężkie osobniki ważyły nawet 190 000 ton. Dla porównania dorosły słoń afrykański może ważyć nawet 6 ton – więc masa ciała jednego płetwala błękitnego może wynosić tyle, co łączna masa 30 słoni.
Są największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi
Płetwale błękitne nie robią wrażenia swoimi rozmiarami wyłącznie w obecnych czasach. Ze względu na swój gigantyczny rozmiar, są one prawdopodobnie największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek żyło na naszej planecie.
Ich potomstwo jest największe na świecie
Potomstwo płetwali błękitnych już po przyjściu na świat zalicza się do jednych z największych zwierząt. Rodząc się, mają około 7 metrów długości i ważą do 3 ton. Cielęta płetwali błękitnych spożywając wyłącznie mleko matki, nabierają ok. 90 kg wagi każdego dnia w ciągu pierwszego roku życia.
Dziennie konsumują 4 tony pożywienia
Pomimo że płetwale są tak duże, to odżywiają się malutkimi szczętkami, zwanymi również krylem – są to małe stworzenia przypominające krewetki. Każdego dnia płetwal błękitny zjada ich nawet 4 tony.
Ich przełyk jest za wąski, żeby połknąć człowieka
Pomimo że są tak ogromne, to płetwale błękitne posiadają tak wąski przełyk, że nie są w stanie połykać większego pokarmu. Dodatkowo nie potrafią przeżuwać, więc nie mogą rozdrabniać pożywienia na mniejsze części. Tym samym nie byłyby w stanie połknąć dorosłego człowieka.
Ich język waży tyle, co duży samochód
Język płetwala błękitnego waży ponad 2500 kg, to tyle, co duży samochód albo mały słoń.
Są najgłośniejszym zwierzęciem na świecie
Płetwale błękitne potrafią emitować dźwięki o natężeniu 190 decybeli, dla porównania dźwięk silnika odrzutowego to jakieś 130 decybeli. To oznacza, że są najgłośniejszym zwierzęciem na świecie. W odpowiednich warunkach płetwale błękitne mogą słyszeć się wzajemnie na dystansie 1 600 km.
Ich serce jest ogromne
Płetwal błękitny posiada największe serce ze wszystkich zwierząt. Ich serce waży ponad 400 kilogramów i jest na tyle duże, że w środku zmieściłaby się dorosła osoba. Gdy nurkuje na duże głębokości, tętno płetwala może spaść do 2 uderzeń na minutę, ale podczas wypływania na powierzchnię wzrasta do 37 uderzeń.
Ponad 25% ich ciała to tłuszcz
Płetwale błękitne jak wszystkie walenie posiadają grubą warstwę tłuszczu podskórnego. W przypadku płetwali błękitnych tłuszcz stanowi ponad ¼ masy ich ciała – tak gruba warstwa tłuszczu pomaga im przetrwać w najzimniejszych oceanach poprzez lepszą izolację termiczną.
Żyją prawie 100 lat
Płetwale błękitne są jednymi z najdłużej żyjących gatunków zwierząt na Ziemi. Żyją one około 80-90 lat. Najstarszy okaz płetwala błękitnego, jaki zaobserwowano miał około 100 lat.
Były zagrożone wyginięciem
Na początku XX. wieku płetwale błękitne stały się celem wielorybników, ze względu na swój tłuszcz i fiszbiny. Doprowadziło to do zdziesiątkowania populacji płetwala błękitnego. Żeby chronić gatunek przed wyginięciem, w 1964 roku objęto go ścisłą ochroną. Szacuje się, że od 1904 do 1967 roku zabito ok. 350 tysięcy osobników.
Ich populacja liczy 15-20 tysięcy
Obecnie populacja płetwala błękitnego liczy około 15 do 20 tysięcy osobników, wliczając w to młode osobniki. Dla porównania szacuje się, że w 1926 roku było to minimum 140 tysięcy samych dorosłych osobników.