• Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
ecovibes
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Jak powstaje śnieg i dlaczego jest biały?

Marek Auruszkiewicz przez Marek Auruszkiewicz
11 lutego 2022
w Środowisko
Czas czytania: 4 minuty

Śnieg – co to jest?

Śnieg, to nic innego, jak opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu w kształcie sześcioramiennych gwiazd, które znamy jako płatki śniegu.

Skąd się bierze śnieg i płatki śniegu?

Do powstania śniegu konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Jednym z nich jest odpowiednio niska temperatura w atmosferze, musi ona wynosić 0 lub mniej stopni Celsjusza – umożliwia to tworzenie się cząsteczek lodu w chmurze w procesie resublimacji. Choć temperatura umożliwiająca zamarzanie jest konieczna w atmosferze, to warto powiedzieć, że dodatnia temperatura przy gruncie nie wyklucza szansy wystąpienia opadów śniegu. Natomiast będzie ona powodować topnienie płatków śniegu, nim dotrą do ziemi, co automatycznie sprawia, że na ziemi nie powstanie pokrywa śnieżna.

Temperatura może być za wysoka, żeby wystąpiły opady śniegu, ale niemożliwe jest, by była zbyt niska. Śnieg może powstać nawet w temperaturach sięgających kilkadziesiąt stopni poniżej zera, o ile powietrze będzie odpowiednio wilgotne. Największe opady śniegu występują, gdy przy ziemi znajduje się stosunkowo ciepłe powietrze, ok. -9 stopni Celsjusza, lub cieplejsze, a to dlatego, że cieplejsze powietrze może zawierać w sobie więcej wilgoci (pary wodnej).

Kolejnym wymogiem do powstania śniegu jest wyżej wspomniana wilgotność powietrza. W bardzo zimnych obszarach o niskiej wilgotności śnieg występuje bardzo rzadko. Jednym z takich obszarów są Suche Doliny McMurdo na Antarktydzie, niska wilgotność i silne wiatry skutkują brakiem pokrywy lodowej – jest to zimna pustynia.

Gdy temperatura powietrza jest niska, a przy tym powietrze jest odpowiednio wilgotne, proces powstawania śniegu może się rozpocząć. W chmurze zachodzi skraplanie pary wodnej (kondensacja), powstałe kropelki wody zbierają się wokół cząsteczek w atmosferze, jak pyłki, czy kurz. Gdy chmura zaczyna się wznosić do chłodniejszych warstw atmosfery, lub gdy do chmury napłynie masa jeszcze zimniejszego powietrza, kropelki wody w chmurze zaczynają zamarzać formując drobne kryształki lodu. Powstałe cząstki lodu zaczynają zderzać się ze sobą wewnątrz chmury, przez co łączą się ze sobą tworząc coraz większe kryształki lodu, które znamy jako płatki śniegu.

Dlaczego płatki śniegu mają gwiaździsty kształt?

Sześciokątny kształt płatków śniegu to skutek tego w jaki sposób cząsteczki wody łącza się ze sobą. Kiedy cząsteczki wody zamarzają i łączą się ze sobą, tworzą one sześciokąt z sześciu cząsteczek. 

Dalszy rozwój płatków śniegu zależy od temperatury w atmosferze. W początkowej fazie powstawania płatków śniegu mają one ten sam kształt sześcianu foremnego, ale z czasem rozrastają się i zyskują unikalne kształty. Badania wskazują, że im wyższa wilgotność powietrza tym kształt płatków śniegu jest bardziej złożony, przy niżej wilgotności jest on prostszy.

Zbliżenie płatków śniegu wykonane mikroskopem elektronowym
Public domain, via Wikimedia Commons

Dlaczego śnieg jest biały, a nie różowy?

Właściwie śnieg nie jest biały, a przezroczysty. Żeby wyjaśnić, dlaczego nasze oczy postrzegają śnieg, jako biały trzeba powiedzieć o tym, że każdy obiekt odbija, ale i pochłania w różnym stopniu fale elektromagnetyczne, które w niego trafiają – odbite fale dostają się do naszego oka, co sprawia, że widzimy różne kolory.

Gdy światło trafia w śnieg, większość fal elektromagnetycznych nie zostaje pochłonięta, tylko zostaje równomiernie odbita w różnych kierunkach przez malutkie kryształki lodu, z których stworzony jest śnieg. Z racji tego, że wszystkie fale odbite są w jednakowym stopniu przez lód światło pozostaje białe dla naszego oka.

Zobacz także
Dlaczego niebo jest niebieskie?

Czy śnieg jest potrzebny?

Śnieg jest istotnym elementem klimatu na Ziemi. Pokrywa śnieżna pomaga regulować temperaturę powierzchni Ziemi, a woda z topniejącego śniegu napełnia rzeki i zbiorniki wodne w wielu regionach świata. Ponadto śnieg pomaga roślinom i zwierzętom przetrwać w czasie zimy, a to dzięki temu, że pokrywa śnieżna chroni je w czasie zimy przed niskimi temperaturami.

UdostępnijTweetUdostępnij
Marek Auruszkiewicz

Marek Auruszkiewicz

Zobacz także

Drzewa

Najstarsze drzewo na świecie i w Polsce

przez Marek Auruszkiewicz
29 kwietnia 2022

Najdłużej żyjące drzewa na naszej planecie są z nami już kilka tysięcy, a niektóre nawet kilkadziesiąt tysięcy lat. W poniższym...

Dwie osoby idące przez zawieję śnieżną

Najzimniejsze miejsca na Ziemi

przez Marek Auruszkiewicz
14 kwietnia 2022

Jakie miejsce na ziemi jest najzimniejsze? Jakie jest najzimniejsze miejsce, w którym mieszkają ludzie? Czy w Afryce też jest czasami...

Zdjęcie huraganu Florence z kosmosu

Huragan – czym jest, jak powstaje, skutki wystąpienia

przez Dawid Jakubowski
11 kwietnia 2022

Jeszcze kilkanaście lat temu o huraganie można było słyszeć jedynie w telewizji. Od niedawna jednak przez Polskę regularnie przechodzą coraz...

Pokaż więcej
Waleń wyskakujący ponad wode

8 największych zwierząt na świecie

19 maja 2022
Drzewa

Najstarsze drzewo na świecie i w Polsce

29 kwietnia 2022
Symbol auta elektrycznego namalowany na ziemi

Czy samochody elektryczne parkują za darmo?

23 kwietnia 2022
Zdjęcie ładowarki wpiętej do auta elektrycznego

Ile czasu ładuje się samochód elektryczny

16 kwietnia 2022
Dwie osoby idące przez zawieję śnieżną

Najzimniejsze miejsca na Ziemi

14 kwietnia 2022
Zdjęcie wirnika turbiny wiatrowej wyłaniającego się ponad chmury

Energia wiatrowa – czym jest i jak działa?

12 kwietnia 2022
ecovibes

© 2021 ecovibes

nawigacja

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • O nas

SOCIAL MEDIA

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Kategorie
    • Wiadomości
    • Środowisko
    • Klimat
    • Zwierzęta
    • Odpady i recykling
    • Zanieczyszczenia środowiska
    • Energia
    • Elektromobilność

© 2021 ecovibes